ADSP-21065LKSZ-240 OverviewBasically, it is a type of electronic component that is available in a 208-BFQFP package.A packaging way of Tray is provided.Floating Point's wide range of applications makes it ideal for a wide variety of applications.Surface Mount is the direction in which it is mounted.It is important that the device is operated at a temperature of 0°C~85°C TC in order to ensure its normal functioning.As the name implies, the analog voltage range of 3.30V refers to the voltage that can be inserted or removed.This digital signal processor is part of the SHARC® series.For its use, it has 208 terminations.The supply voltage is 3.3V.Pins are present on the 208 component.In its configuration, there are 208 pins.There are a number of related parts that can be identified using the base part number ADSP-21065.In order for the device to operate at 60MHz frequency, there is a specific design.The mounting method is Surface Mount.This device can be powered by voltages as low as 3.13V.3.6V is the maximum voltage that can be supplied to this device.A voltage of 3.3V is used as the supply voltage.In its memory, this device can store 531.3kB data.Counting external events and measuring time are done by 2 timers/counters.It is based on the SHARC architecture.12 I/Os are available on the device.As far as memory type is concerned, it uses SRAM.32 information is stored on the device.
ADSP-21065LKSZ-240 FeaturesSupplied in the 208-BFQFP package
Operating supply voltage of 3.3V
2 timers/counters
12 I/Os
ADSP-21065LKSZ-240 ApplicationsThere are a lot of Analog Devices Inc.
ADSP-21065LKSZ-240 DSP applications.
Radar
Seismology
Audio
Sonar
Voice recognition
Financial signals
Other sensor array processing
Spectral density estimation
Statistical signal processing
Digital image processing, data compression
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 208-BFQFP |
| Number of Pins | 208 |
| Operating Temperature | 0°C~85°C TC |
| Packaging | Tray |
| Series | SHARC® |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 208 |
| Type | Floating Point |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Frequency | 60MHz |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | ADSP-21065 |
| Pin Count | 208 |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Interface | Host Interface, Serial Port |
| Max Supply Voltage | 3.6V |
| Min Supply Voltage | 3.13V |
| Memory Size | 531.3kB |
| Number of I/O | 12 |
| RAM Size | 68kB |
| Memory Type | SRAM |
| Number of Bits | 32 |
| Bit Size | 32 |
| Data Bus Width | 32b |
| Number of Timers/Counters | 2 |
| Core Architecture | SHARC |
| Boundary Scan | YES |
| Low Power Mode | NO |
| RAM (words) | 17408 |
| Voltage - I/O | 3.30V |
| Barrel Shifter | YES |
| Internal Bus Architecture | MULTIPLE |
| Non-Volatile Memory | External |
| On Chip Data RAM | 64kB |
| Height | 3.4mm |
| Length | 28mm |
| Width | 28mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |