ADSP-BF704BCPZ-4 OverviewIt is a type of electronic component available in package 88-VFQFN Exposed Pad, CSP.There is a packaging method of Tray provided with it.Due to its membership in Blackfin+, it is ideally suited for a wide range of uses.Surface Mount is mounted in a manner that allows it to be moved.The operation of the device at the temperature of -40°C~85°C TA ensures the normal operation of the device.The digital voltage range of 1.8V 3.3V refers to the voltage that can be input or output.The Blackfin® series contains this digital signal processor.Its uses have 88 terminations.The voltage supplied by 1.8V is used to operate it.Pins are available for 88 components.In its configuration, 88 pins can be found.Many related parts can be identified by using the ADSP-BF704 part number as a base.400MHz is a frequency at which the device operates according to a specific design.Surface Mount is used as the mounting method.Its memory is capable of storing 512kB data.It is possible to configure the data format and transfer speed of 2 UART channels for synchronous serial communication.A further set of features can be provided by this electronic part for IT ALSO OPERATES AT 3.3V NOM SUPPLY as well.
ADSP-BF704BCPZ-4 FeaturesSupplied in the 88-VFQFN Exposed Pad, CSP package
ADSP-BF704BCPZ-4 ApplicationsThere are a lot of Analog Devices Inc.
ADSP-BF704BCPZ-4 DSP applications.
Seismology
Audio
Sonar
Voice recognition
Financial signals
Other sensor array processing
Spectral density estimation
Statistical signal processing
Digital image processing, data compression
Video coding, audio coding
| Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago) |
| Factory Lead Time | 10 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 88-VFQFN Exposed Pad, CSP |
| Number of Pins | 88 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tray |
| Series | Blackfin® |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 88 |
| Type | Blackfin+ |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Additional Feature | IT ALSO OPERATES AT 3.3V NOM SUPPLY |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | NO LEAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 1.8V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Frequency | 400MHz |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | ADSP-BF704 |
| Pin Count | 88 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 1.9V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 1.7V |
| Interface | CAN, DSPI, EBI/EMI, I2C, PPI, QSPI, SD/SDIO, SPI, SPORT, UART/USART, USB OTG |
| Memory Size | 512kB |
| RAM Size | 512kB |
| Boundary Scan | YES |
| Low Power Mode | YES |
| Format | FIXED POINT |
| Voltage - I/O | 1.8V 3.3V |
| Number of UART Channels | 2 |
| Barrel Shifter | YES |
| Internal Bus Architecture | MULTIPLE |
| Non-Volatile Memory | ROM (512kB) |
| Voltage - Core | 1.10V |
| Height Seated (Max) | 0.9mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |