ADSP-21160NKBZ-100 OverviewIt is a type of electronic component available in package 400-BBGA.There is a packaging method of Tray provided with it.Due to its membership in Floating Point, it is ideally suited for a wide range of uses.Surface Mount is mounted in a manner that allows it to be moved.The operation of the device at the temperature of 0°C~85°C TC ensures the normal operation of the device.The digital voltage range of 3.30V refers to the voltage that can be input or output.The SHARC® series contains this digital signal processor.Its uses have 400 terminations.The voltage supplied by 1.9V is used to operate it.Pins are available for 400 components.In its configuration, 400 pins can be found.Many related parts can be identified by using the ADSP-21160 part number as a base.100MHz is a frequency at which the device operates according to a specific design.Surface Mount is used as the mounting method.1.8V is the minimum voltage that can be supplied to this device.This device can be powered by 3.47V voltages.The device operates on a voltage of 3.3V as its supply voltage.A further set of features can be provided by this electronic part for ALSO REQUIRES 3.3V SUPPLY as well.Timer/counters for measuring and counting external events are called 1 timers or counters.A SHARC-architecture processor core is used here.The device contains 32 pieces of information.
ADSP-21160NKBZ-100 FeaturesSupplied in the 400-BBGA package
Operating supply voltage of 3.3V
1 timers/counters
ADSP-21160NKBZ-100 ApplicationsThere are a lot of Analog Devices Inc.
ADSP-21160NKBZ-100 DSP applications.
Seismology
Audio
Sonar
Voice recognition
Financial signals
Other sensor array processing
Spectral density estimation
Statistical signal processing
Digital image processing, data compression
Video coding, audio coding
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 400-BBGA |
| Number of Pins | 400 |
| Operating Temperature | 0°C~85°C TC |
| Packaging | Tray |
| Series | SHARC® |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Last Time Buy |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 400 |
| Type | Floating Point |
| Additional Feature | ALSO REQUIRES 3.3V SUPPLY |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | BALL |
| Supply Voltage | 1.9V |
| Frequency | 100MHz |
| Base Part Number | ADSP-21160 |
| Pin Count | 400 |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Interface | Host Interface, Link Port, Serial Port |
| Max Supply Voltage | 3.47V |
| Min Supply Voltage | 1.8V |
| RAM Size | 512kB |
| Number of Bits | 32 |
| Bit Size | 32 |
| Data Bus Width | 32b |
| Number of Timers/Counters | 1 |
| Address Bus Width | 32 |
| Core Architecture | SHARC |
| Boundary Scan | YES |
| Low Power Mode | NO |
| Voltage - I/O | 3.30V |
| Barrel Shifter | YES |
| Internal Bus Architecture | MULTIPLE |
| Non-Volatile Memory | External |
| Voltage - Core | 1.90V |
| Length | 27mm |
| Height Seated (Max) | 2.49mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |