TMS320C5545AZQW10R OverviewIt is a kind of electronic component available in the 118-VFBGA package.It is provided with a packaging way of Tape & Reel (TR).As a member of Fixed Point, it is ideally suitable for a wide range of applications.It is mounted in the way of Surface Mount.Operating at the temperature of -10°C~70°C TC ensures its normal operation.The analog voltage range of 1.8V 2.5V 2.75V 3.3V refers to the voltage that can be input or ouput.This digital signal processor is included into the TMS320C55x series.There are 118 terminations for its uses.It operates with the supply voltage of 1.3V.118 pins can be found in its configuration.Based on its base part number of 320C5545, many ralated parts can be found.1 UART channels are configured for asynchronous serial communication in which the data format and transmission speeds are configurable.
TMS320C5545AZQW10R FeaturesSupplied in the 118-VFBGA package
TMS320C5545AZQW10R ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
TMS320C5545AZQW10R DSP applications.
Audio signal
Speech processing
Radar
Seismology
Audio
Sonar
Voice recognition
Financial signals
Other sensor array processing
Spectral density estimation
| Lifecycle Status | LIFEBUY (Last Updated: 4 days ago) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 118-VFBGA |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 118 |
| Operating Temperature | -10°C~70°C TC |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | TMS320C55x |
| JESD-609 Code | e1 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 118 |
| Type | Fixed Point |
| Terminal Finish | Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu) |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | BALL |
| Supply Voltage | 1.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Base Part Number | 320C5545 |
| Interface | I2C, I2S, MMC/SD, SPI, UART, USB |
| Boundary Scan | YES |
| Low Power Mode | YES |
| Voltage - I/O | 1.8V 2.5V 2.75V 3.3V |
| Number of UART Channels | 1 |
| Barrel Shifter | NO |
| Internal Bus Architecture | MULTIPLE |
| Non-Volatile Memory | ROM (128kB) |
| Voltage - Core | 1.05V 1.30V |
| On Chip Data RAM | 320kB |
| Clock Rate | 100MHz |
| Height | 1mm |
| Length | 7mm |
| Width | 7mm |
| Thickness | 740μm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |