ADSP-21369KSWZ-2A OverviewIt is a type of electronic component available in package 208-LQFP Exposed Pad.There is a packaging method of Tray provided with it.Due to its membership in Floating Point, it is ideally suited for a wide range of uses.Surface Mount is mounted in a manner that allows it to be moved.The operation of the device at the temperature of 0°C~70°C TA ensures the normal operation of the device.The digital voltage range of 3.30V refers to the voltage that can be input or output.The SHARC® series contains this digital signal processor.Its uses have 208 terminations.The voltage supplied by 1.2V is used to operate it.Pins are available for 208 components.In its configuration, 208 pins can be found.Many related parts can be identified by using the ADSP-21369 part number as a base.400MHz is a frequency at which the device operates according to a specific design.Surface Mount is used as the mounting method.1.14V is the minimum voltage that can be supplied to this device.This device can be powered by 3.47V voltages.The device operates on a voltage of 1.35V as its supply voltage.Its memory is capable of storing 768kB data.It is possible to configure the data format and transfer speed of 2 UART channels for synchronous serial communication.Timer/counters for measuring and counting external events are called 3 timers or counters.A SHARC-architecture processor core is used here.There are 16 inputs and outputs on the device.
ADSP-21369KSWZ-2A FeaturesSupplied in the 208-LQFP Exposed Pad package
Operating supply voltage of 1.35V
3 timers/counters
16 I/Os
ADSP-21369KSWZ-2A ApplicationsThere are a lot of Analog Devices Inc.
ADSP-21369KSWZ-2A DSP applications.
Seismology
Audio
Sonar
Voice recognition
Financial signals
Other sensor array processing
Spectral density estimation
Statistical signal processing
Digital image processing, data compression
Video coding, audio coding
| Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 3 months ago) |
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 208-LQFP Exposed Pad |
| Number of Pins | 208 |
| Operating Temperature | 0°C~70°C TA |
| Packaging | Tray |
| Series | SHARC® |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 208 |
| Type | Floating Point |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 1.2V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Frequency | 400MHz |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | ADSP-21369 |
| Pin Count | 208 |
| Operating Supply Voltage | 1.35V |
| Interface | DAI, DPI |
| Max Supply Voltage | 3.47V |
| Min Supply Voltage | 1.14V |
| Memory Size | 768kB |
| Number of I/O | 16 |
| RAM Size | 256kB |
| Bit Size | 32 |
| Data Bus Width | 32b |
| Number of Timers/Counters | 3 |
| Address Bus Width | 24 |
| Core Architecture | SHARC |
| Boundary Scan | YES |
| Low Power Mode | NO |
| Voltage - I/O | 3.30V |
| Number of UART Channels | 2 |
| Barrel Shifter | YES |
| Internal Bus Architecture | MULTIPLE |
| Non-Volatile Memory | ROM (768kB) |
| Voltage - Core | 1.20V |
| Clock Rate | 333MHz |
| Height Seated (Max) | 1.6mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |