TMS320C5420PGEA200 OverviewIt is a kind of electronic component available in the 144-LQFP package.It is provided with a packaging way of Tray.As a member of Fixed Point, it is ideally suitable for a wide range of applications.It is mounted in the way of Surface Mount.Operating at the temperature of -40°C~100°C TC ensures its normal operation.The analog voltage range of 3.30V refers to the voltage that can be input or ouput.This digital signal processor is included into the TMS320C54x series.
TMS320C5420PGEA200 FeaturesSupplied in the 144-LQFP package
TMS320C5420PGEA200 ApplicationsThere are a lot of Rochester Electronics, LLC
TMS320C5420PGEA200 DSP applications.
Audio signal
Speech processing
Radar
Seismology
Audio
Sonar
Voice recognition
Financial signals
Other sensor array processing
Spectral density estimation
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 144-LQFP |
| Supplier Device Package | 144-LQFP (20x20) |
| Operating Temperature | -40°C~100°C TC |
| Packaging | Tray |
| Series | TMS320C54x |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Type | Fixed Point |
| Interface | Host Interface, McBSP |
| Voltage - I/O | 3.30V |
| Non-Volatile Memory | External |
| Voltage - Core | 1.80V |
| On Chip Data RAM | 384kB |
| Clock Rate | 100MHz |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |