ADSP-21369KSWZ-6A OverviewIn the 208-LQFP Exposed Pad package, it is a type of electronic component.It has a packaging style of Tray.Floating Point members are well suited for a wide range of applications.The device is attached in a way that faces Surface Mount.It is recommended that the device operate at a temperature of 0°C~70°C TA to ensure its normal operation.The analog voltage range of 3.30V refers to the input or output voltage.It is a part of the SHARC® series of digital signal processors.The use of it is terminated by 144.This device is powered by 1.3V's supply voltage.Pins are available on the 208 component.An overview of its configuration can be found in the section on 208 pins.It is possible to identify numerous related parts using the base part number ADSP-21369.This device is designed specifically to operate at frequency 400MHz.Using Surface Mount as a mounting method, it is mounted.It can store 768kB data in its memory.The 2 UART channels are configured to support asynchronous serial transmissions of data in a format and speed that can be configured.
ADSP-21369KSWZ-6A FeaturesSupplied in the 208-LQFP Exposed Pad package
ADSP-21369KSWZ-6A ApplicationsThere are a lot of Analog Devices Inc.
ADSP-21369KSWZ-6A DSP applications.
Other sensor array processing
Spectral density estimation
Statistical signal processing
Digital image processing, data compression
Video coding, audio coding
Image compression
Signal processing for telecommunications
Control systems
Biomedical engineering
MP3 audio player
| Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago) |
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 208-LQFP Exposed Pad |
| Number of Pins | 208 |
| Operating Temperature | 0°C~70°C TA |
| Packaging | Tray |
| Series | SHARC® |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 144 |
| Type | Floating Point |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 1.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Frequency | 400MHz |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | ADSP-21369 |
| Pin Count | 208 |
| JESD-30 Code | S-PQFP-G144 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 1.35V |
| Interface | DAI, DPI |
| Memory Size | 768kB |
| RAM Size | 256kB |
| Address Bus Width | 24 |
| Boundary Scan | YES |
| Low Power Mode | NO |
| External Data Bus Width | 32 |
| Voltage - I/O | 3.30V |
| Number of UART Channels | 2 |
| Barrel Shifter | YES |
| Internal Bus Architecture | MULTIPLE |
| Non-Volatile Memory | ROM (768kB) |
| Voltage - Core | 1.20V |
| Height Seated (Max) | 1.6mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |