TMS320DM648CUTA8 OverviewIn the 529-BFBGA, FCBGA package, it is a type of electronic component.It has a packaging style of Tray.Fixed Point members are well suited for a wide range of applications.The device is attached in a way that faces Surface Mount.It is recommended that the device operate at a temperature of -40°C~105°C TC to ensure its normal operation.The analog voltage range of 1.8V 3.3V refers to the input or output voltage.It is a part of the TMS320DM64x, DaVinci™ series of digital signal processors.The use of it is terminated by 520.This device is powered by 1.2V's supply voltage.Pins are available on the 529 component.An overview of its configuration can be found in the section on 529 pins.It is possible to identify numerous related parts using the base part number 320DM648.This device is designed specifically to operate at frequency 800MHz.Using Surface Mount as a mounting method, it is mounted.In order to power this device, a voltage as low as 1.14V needs to be supplied.The maximum voltage for this device is 1.26V.Using 1.2V as the supply voltage, it operates.It can store 64kB data in its memory.1.21.83.3V electric power supplies the facility.The 0 UART channels are configured to support asynchronous serial transmissions of data in a format and speed that can be configured.A 8 timer can give accurate feedback and activate events in industrial settings.
TMS320DM648CUTA8 FeaturesSupplied in the 529-BFBGA, FCBGA package
Operating supply voltage of 1.2V
TMS320DM648CUTA8 ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
TMS320DM648CUTA8 DSP applications.
Other sensor array processing
Spectral density estimation
Statistical signal processing
Digital image processing, data compression
Video coding, audio coding
Image compression
Signal processing for telecommunications
Control systems
Biomedical engineering
MP3 audio player
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 5 days ago) |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 529-BFBGA, FCBGA |
| Number of Pins | 529 |
| Operating Temperature | -40°C~105°C TC |
| Packaging | Tray |
| Series | TMS320DM64x, DaVinci™ |
| JESD-609 Code | e1 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Not For New Designs |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 4 (72 Hours) |
| Number of Terminations | 520 |
| Type | Fixed Point |
| Terminal Finish | Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu) |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | BALL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 245 |
| Supply Voltage | 1.2V |
| Frequency | 800MHz |
| Base Part Number | 320DM648 |
| Pin Count | 529 |
| Operating Supply Voltage | 1.2V |
| Power Supplies | 1.21.83.3V |
| Interface | Host Interface, I2C, McASP, PCI, SPI, UART |
| Max Supply Voltage | 1.26V |
| Min Supply Voltage | 1.14V |
| Memory Size | 64kB |
| RAM Size | 576kB |
| Bit Size | 32 |
| Data Bus Width | 32b |
| Boundary Scan | YES |
| Low Power Mode | YES |
| Integrated Cache | YES |
| RAM (words) | 8192 |
| Voltage - I/O | 1.8V 3.3V |
| Number of UART Channels | 0 |
| Number of Timers | 8 |
| ROM Programmability | MROM |
| Barrel Shifter | NO |
| Internal Bus Architecture | MULTIPLE |
| Non-Volatile Memory | ROM (64kB) |
| Voltage - Core | 1.20V |
| Length | 19mm |
| Width | 19mm |
| Thickness | 2.65mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |