ADSP-21584CBCZ-4A OverviewThis is an electronic component with a 349-LFBGA, CSPBGA package.The packaging way is Tray.The fact that it belongs to the Floating Point family means that it can be applied to a wide range of applications.In order to mount it, it must be in the direction of Surface Mount.It is essential that -40°C~95°C TA is kept at a temperature that ensures proper operation of the machine.Voltages can be input or output within 3.30V's analog voltage range.As part of the SHARC® series, this digital signal processor is included.The uses of this product can be terminated with 349.A voltage of 1.1V is used as the supply voltage.There are pins on the 349 component.The configuration of the device includes 349 pins.With its base part number ADSP-21584, it is possible to identify a number of related parts.The 3 UART channels support asynchronous serial communication in which data formats and transmission speeds are configurable.
ADSP-21584CBCZ-4A FeaturesSupplied in the 349-LFBGA, CSPBGA package
ADSP-21584CBCZ-4A ApplicationsThere are a lot of Analog Devices Inc.
ADSP-21584CBCZ-4A DSP applications.
Audio
Sonar
Voice recognition
Financial signals
Other sensor array processing
Spectral density estimation
Statistical signal processing
Digital image processing, data compression
Video coding, audio coding
Image compression
| Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 2 weeks ago) |
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 349-LFBGA, CSPBGA |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 349 |
| Operating Temperature | -40°C~95°C TA |
| Packaging | Tray |
| Series | SHARC® |
| JESD-609 Code | e1 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 349 |
| Type | Floating Point |
| Terminal Finish | Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu) |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | BALL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 1.1V |
| Terminal Pitch | 0.8mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | ADSP-21584 |
| Pin Count | 349 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 1.15V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 1.05V |
| Interface | CAN, EBI/EMI, Ethernet, DAI, I2C, MMC/SD/SDIO, SPI, SPORT, UART/USART, USB OTG |
| Voltage - I/O | 3.30V |
| Number of UART Channels | 3 |
| Non-Volatile Memory | ROM (512kB) |
| Voltage - Core | 1.10V |
| On Chip Data RAM | 640kB |
| Clock Rate | 450MHz |
| Length | 19mm |
| Height Seated (Max) | 1.5mm |
| Width | 19mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |