CS495313-CVZ OverviewBasically, it is a type of electronic component that is available in a 128-LQFP package.A packaging way of Tray is provided.Fixed Point's wide range of applications makes it ideal for a wide variety of applications.Surface Mount is the direction in which it is mounted.It is important that the device is operated at a temperature of 0°C~70°C in order to ensure its normal functioning.As the name implies, the analog voltage range of 3.30V refers to the voltage that can be inserted or removed.For its use, it has 128 terminations.Pins are present on the 128 component.In its configuration, there are 128 pins.There are a number of related parts that can be identified using the base part number CS4953*.The mounting method is Surface Mount.1.83.3V electric power supplies it.In this device, 1 functions are available.
CS495313-CVZ FeaturesSupplied in the 128-LQFP package
CS495313-CVZ ApplicationsThere are a lot of Cirrus Logic Inc.
CS495313-CVZ DSP applications.
Radar
Seismology
Audio
Sonar
Voice recognition
Financial signals
Other sensor array processing
Spectral density estimation
Statistical signal processing
Digital image processing, data compression
| Factory Lead Time | 25 Weeks |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 128-LQFP |
| Number of Pins | 128 |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tray |
| Published | 2004 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 128 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Fixed Point |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Number of Functions | 1 |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | CS4953* |
| Pin Count | 128 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 1.89V |
| Power Supplies | 1.83.3V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 1.71V |
| Interface | I2C, SPI, UART |
| Voltage - I/O | 3.30V |
| Non-Volatile Memory | ROM (512kB) |
| Voltage - Core | 1.80V |
| On Chip Data RAM | 328kB |
| Clock Rate | 150MHz |
| Length | 20mm |
| Height Seated (Max) | 1.6mm |
| Width | 14mm |
| RoHS Status | RoHS Compliant |