ADSP-2171BSTZ-133 OverviewAn electronic component available in package 128-LQFP.Tray packaging is provided for it.Its Fixed Point status makes it ideal for a wide range of applications.It is mounted in the direction of Surface Mount as shown in the image below.If it is operating at the temperature of -40°C~85°C TA, then it will be operating normally.This refers to the analog voltage range that can be input or output from 5.00V.There are several digital signal processors in the ADSP-21xx series, including this one.The 128 component has pins.
ADSP-2171BSTZ-133 FeaturesSupplied in the 128-LQFP package
ADSP-2171BSTZ-133 ApplicationsThere are a lot of Rochester Electronics, LLC
ADSP-2171BSTZ-133 DSP applications.
Financial signals
Other sensor array processing
Spectral density estimation
Statistical signal processing
Digital image processing, data compression
Video coding, audio coding
Image compression
Signal processing for telecommunications
Control systems
Biomedical engineering
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 128-LQFP |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tray |
| Series | ADSP-21xx |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Type | Fixed Point |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Pin Count | 128 |
| Interface | Host Interface, Serial Port |
| Voltage - I/O | 5.00V |
| Non-Volatile Memory | External |
| On Chip Data RAM | 10kB |
| Clock Rate | 33MHz |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |