TMS320C6670XCYPA2 OverviewIt is a type of electronic component available in package 841-BFBGA, FCBGA.Packaging method Tube is provided.With its association with Fixed/Floating Point, it is suitable for a wide range of applications.The mounting is carried out in the direction of Surface Mount.Keeping the device at the temperature of -40°C~100°C TC will ensure that it runs as it should.The analog voltage range of 1.0V 1.5V 1.8V refers to the input or output voltage.The TMS320C66x series incorporates this digital signal processor.The terminations for its uses are 841.It is supplied with voltage by 1V.In this component, there are pins for 841.This configuration contains 841 pins.By using its base part number of 320C6670, many related parts can be identified.A specific design is present for the device in order for it to operate at the frequency of 1.2GHz.A Surface Mount mounting method is used for its mounting.In order to power this device, a voltage as low as 900mV needs to be supplied.A maximum voltage of 1.1V can be provided to this device.Using this device, you can store 256kB data.Count, measure, and measure external events using 8 timers/counters.C6000 architecture is used for this processor core.Device features 1 I/Os.It uses 80 DMA channels to transfer data without overloading the CPU.
TMS320C6670XCYPA2 FeaturesSupplied in the 841-BFBGA, FCBGA package
8 timers/counters
1 I/Os
TMS320C6670XCYPA2 ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
TMS320C6670XCYPA2 DSP applications.
Spectral density estimation
Statistical signal processing
Digital image processing, data compression
Video coding, audio coding
Image compression
Signal processing for telecommunications
Control systems
Biomedical engineering
MP3 audio player
Computers and laptop
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 2 weeks ago) |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 841-BFBGA, FCBGA |
| Number of Pins | 841 |
| Operating Temperature | -40°C~100°C TC |
| Packaging | Tube |
| Series | TMS320C66x |
| JESD-609 Code | e1 |
| Part Status | Discontinued |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 4 (72 Hours) |
| Number of Terminations | 841 |
| Type | Fixed/Floating Point |
| Terminal Finish | Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu) |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | BALL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 245 |
| Supply Voltage | 1V |
| Frequency | 1.2GHz |
| Base Part Number | 320C6670 |
| Pin Count | 841 |
| Interface | EBI/EMI, Ethernet MAC, PCIe, I2C, SPI, SRIO, UART |
| Max Supply Voltage | 1.1V |
| Min Supply Voltage | 900mV |
| Memory Size | 256kB |
| Number of I/O | 1 |
| RAM Size | 256kB |
| Bit Size | 32 |
| Data Bus Width | 64b |
| Number of Timers/Counters | 8 |
| Core Architecture | C6000 |
| Boundary Scan | YES |
| Low Power Mode | YES |
| Integrated Cache | YES |
| Voltage - I/O | 1.0V 1.5V 1.8V |
| Barrel Shifter | YES |
| Internal Bus Architecture | MULTIPLE |
| Non-Volatile Memory | ROM (128kB) |
| Voltage - Core | 1.00V |
| On Chip Data RAM | 6.25MB |
| Number of DMA Channels | 80 |
| Height | 3.39mm |
| Length | 24mm |
| Width | 24mm |
| Thickness | 2.82mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |