ADSP-2185MKCAZ-300 OverviewIt is a type of electronic component available in package 144-LFBGA.There is a packaging method of Tray provided with it.Due to its membership in Fixed Point, it is ideally suited for a wide range of uses.Surface Mount is mounted in a manner that allows it to be moved.The operation of the device at the temperature of 0°C~70°C TA ensures the normal operation of the device.The digital voltage range of 3.30V refers to the voltage that can be input or output.The ADSP-21xx series contains this digital signal processor.Its uses have 144 terminations.The voltage supplied by 2.5V is used to operate it.Pins are available for 144 components.In its configuration, 144 pins can be found.Many related parts can be identified by using the ADSP-2185 part number as a base.75MHz is a frequency at which the device operates according to a specific design.Surface Mount is used as the mounting method.2.37V is the minimum voltage that can be supplied to this device.This device can be powered by 3.6V voltages.The device operates on a voltage of 2.5V as its supply voltage.Timer/counters for measuring and counting external events are called 1 timers or counters.There are 8 inputs and outputs on the device.
ADSP-2185MKCAZ-300 FeaturesSupplied in the 144-LFBGA package
Operating supply voltage of 2.5V
1 timers/counters
8 I/Os
ADSP-2185MKCAZ-300 ApplicationsThere are a lot of Analog Devices Inc.
ADSP-2185MKCAZ-300 DSP applications.
Seismology
Audio
Sonar
Voice recognition
Financial signals
Other sensor array processing
Spectral density estimation
Statistical signal processing
Digital image processing, data compression
Video coding, audio coding
| Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 2 weeks ago) |
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Contact Plating | Copper, Silver, Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 144-LFBGA |
| Number of Pins | 144 |
| Operating Temperature | 0°C~70°C TA |
| Packaging | Tray |
| Series | ADSP-21xx |
| JESD-609 Code | e1 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 144 |
| Type | Fixed Point |
| Terminal Finish | TIN SILVER COPPER |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | BALL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 2.5V |
| Frequency | 75MHz |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | ADSP-2185 |
| Pin Count | 144 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Supply Voltage | 2.5V |
| Interface | Host Interface, Serial Port |
| Max Supply Voltage | 3.6V |
| Min Supply Voltage | 2.37V |
| Number of I/O | 8 |
| RAM Size | 80kB |
| Data Bus Width | 16b |
| Number of Timers/Counters | 1 |
| Address Bus Width | 14 |
| Boundary Scan | NO |
| Low Power Mode | YES |
| Voltage - I/O | 3.30V |
| Barrel Shifter | YES |
| Internal Bus Architecture | MULTIPLE |
| Non-Volatile Memory | External |
| Voltage - Core | 2.50V |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |