ADSP-21990BSTZ OverviewThe 176-LQFP package contains these electronic components.Packaging way Tray is provided.The Fixed Point family provides a wide range of applications.There is a mounting point for it along the direction of Surface Mount.At the temperature of -40°C~85°C TA, the device is guaranteed to operate normally.In analog circuits, the analog voltage range 3.30V represents the voltage range that is available for input or output.ADSP-21xx series digital signal processors contain this digital signal processor.The 176 terminations are used for its uses.It works with a voltage of 2.5V as a supply voltage.Pins are located on the 176 component.In its configuration, it contains 176 pins.Several related parts can be identified using its base part number, ADSP-2199.The device operates at the frequency of 160MHz in accordance with a specific design.In order to mount it, it utiliSurface Mountes the Surface Mount method.This device operates at a voltage as low as 2.375V.Devices like this can be powered by voltages up to 3.465V.In order for it to operate, 2.5V is the supply voltage.Its memory can store 12kB data.External events are tracked and measured with 3 timers/counters.The device has 16 I/Os.1-cores are installed in it.
ADSP-21990BSTZ FeaturesSupplied in the 176-LQFP package
Operating supply voltage of 2.5V
3 timers/counters
16 I/Os
1 cores
ADSP-21990BSTZ ApplicationsThere are a lot of Analog Devices Inc.
ADSP-21990BSTZ DSP applications.
Voice recognition
Financial signals
Other sensor array processing
Spectral density estimation
Statistical signal processing
Digital image processing, data compression
Video coding, audio coding
Image compression
Signal processing for telecommunications
Control systems
| Lifecycle Status | OBSOLETE (Last Updated: 3 weeks ago) |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 176-LQFP |
| Number of Pins | 176 |
| Weight | 1.899702g |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tray |
| Series | ADSP-21xx |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 176 |
| Type | Fixed Point |
| Terminal Finish | MATTE TIN |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 225 |
| Supply Voltage | 2.5V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Frequency | 160MHz |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | ADSP-2199 |
| Pin Count | 176 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Supply Voltage | 2.5V |
| Interface | SPI, SSP |
| Max Supply Voltage | 3.465V |
| Min Supply Voltage | 2.375V |
| Memory Size | 12kB |
| Number of I/O | 16 |
| RAM Size | 20kB |
| Data Bus Width | 16b |
| Number of Timers/Counters | 3 |
| Address Bus Width | 20 |
| Boundary Scan | YES |
| Low Power Mode | YES |
| Voltage - I/O | 3.30V |
| Number of Cores | 1 |
| Barrel Shifter | YES |
| Internal Bus Architecture | MULTIPLE |
| Non-Volatile Memory | External |
| Voltage - Core | 2.50V |
| Length | 24mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |