ADSP-2186BST-115 OverviewBasically, it is a type of electronic component that is available in a 100-LQFP package.A packaging way of Tray is provided.Fixed Point's wide range of applications makes it ideal for a wide variety of applications.Surface Mount is the direction in which it is mounted.It is important that the device is operated at a temperature of -40°C~85°C in order to ensure its normal functioning.As the name implies, the analog voltage range of 5.00V refers to the voltage that can be inserted or removed.This digital signal processor is part of the ADSP-21xx series.For its use, it has 100 terminations.The supply voltage is 5V.Pins are present on the 100 component.A clock frequency of 14.4MHz is used to operate it.
ADSP-2186BST-115 FeaturesSupplied in the 100-LQFP package
ADSP-2186BST-115 ApplicationsThere are a lot of Rochester Electronics, LLC
ADSP-2186BST-115 DSP applications.
Radar
Seismology
Audio
Sonar
Voice recognition
Financial signals
Other sensor array processing
Spectral density estimation
Statistical signal processing
Digital image processing, data compression
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 100-LQFP |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tray |
| Series | ADSP-21xx |
| JESD-609 Code | e0 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 100 |
| Type | Fixed Point |
| Terminal Finish | TIN LEAD |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 240 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Pin Count | 100 |
| JESD-30 Code | S-PQFP-G100 |
| Qualification Status | COMMERCIAL |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 5.5V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 4.5V |
| Interface | Host Interface, Serial Port |
| Clock Frequency | 14.4MHz |
| Address Bus Width | 14 |
| Boundary Scan | NO |
| Low Power Mode | YES |
| External Data Bus Width | 24 |
| Voltage - I/O | 5.00V |
| Barrel Shifter | YES |
| Internal Bus Architecture | MULTIPLE |
| Non-Volatile Memory | External |
| On Chip Data RAM | 40kB |
| Clock Rate | 28.8MHz |
| Length | 14mm |
| Height Seated (Max) | 1.6mm |
| Width | 14mm |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |