TMS320C30GELSD OverviewBasically, it is a type of electronic component that is available in a 181-CPGA package.A packaging way of Tube is provided.Floating Point's wide range of applications makes it ideal for a wide variety of applications.Through Hole is the direction in which it is mounted.It is important that the device is operated at a temperature of 0°C~85°C TC in order to ensure its normal functioning.As the name implies, the analog voltage range of 5.00V refers to the voltage that can be inserted or removed.This digital signal processor is part of the TMS320C3x series.For its use, it has 181 terminations.The supply voltage is 5V.Pins are present on the 181 component.In its configuration, there are 181 pins.There are a number of related parts that can be identified using the base part number 320C30.The mounting method is Surface Mount.A voltage of 5.25V is used as the supply voltage.In its memory, this device can store 16kB data.Counting external events and measuring time are done by 2 timers/counters.It is important to ensure reliability by not exceeding 50MHz.
TMS320C30GELSD FeaturesSupplied in the 181-CPGA package
Operating supply voltage of 5.25V
2 timers/counters
TMS320C30GELSD ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
TMS320C30GELSD DSP applications.
Radar
Seismology
Audio
Sonar
Voice recognition
Financial signals
Other sensor array processing
Spectral density estimation
Statistical signal processing
Digital image processing, data compression
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 181-CPGA |
| Number of Pins | 181 |
| Operating Temperature | 0°C~85°C TC |
| Packaging | Tube |
| Series | TMS320C3x |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 181 |
| Type | Floating Point |
| Terminal Position | PERPENDICULAR |
| Terminal Form | PIN/PEG |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Supply Voltage | 5V |
| Reach Compliance Code | not_compliant |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | 320C30 |
| Pin Count | 181 |
| Operating Supply Voltage | 5.25V |
| Interface | Serial Port |
| Memory Size | 16kB |
| RAM Size | 8kB |
| Data Bus Width | 32b |
| Number of Timers/Counters | 2 |
| Address Bus Width | 24 |
| Max Frequency | 50MHz |
| Boundary Scan | NO |
| Low Power Mode | NO |
| Voltage - I/O | 5.00V |
| Barrel Shifter | YES |
| Internal Bus Architecture | MULTIPLE |
| Non-Volatile Memory | ROM (16kB) |
| On Chip Data RAM | 8.25kB |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |