ADSP-2186MKSTZ300R OverviewIt is a type of electronic component available in package 100-LQFP.Packaging method Tape & Reel (TR) is provided.With its association with Fixed Point, it is suitable for a wide range of applications.The mounting is carried out in the direction of Surface Mount.Keeping the device at the temperature of 0°C~70°C TA will ensure that it runs as it should.The analog voltage range of 3.30V refers to the input or output voltage.The ADSP-21xx series incorporates this digital signal processor.The terminations for its uses are 100.It is supplied with voltage by 2.5V.In this component, there are pins for 100.This configuration contains 100 pins.By using its base part number of ADSP-2186, many related parts can be identified.A specific design is present for the device in order for it to operate at the frequency of 75MHz.A Surface Mount mounting method is used for its mounting.In order to power this device, a voltage as low as 2.37V needs to be supplied.A maximum voltage of 3.6V can be provided to this device.This device is powered by a voltage of 2.5V.Count, measure, and measure external events using 1 timers/counters.
ADSP-2186MKSTZ300R FeaturesSupplied in the 100-LQFP package
Operating supply voltage of 2.5V
1 timers/counters
ADSP-2186MKSTZ300R ApplicationsThere are a lot of Analog Devices Inc.
ADSP-2186MKSTZ300R DSP applications.
Spectral density estimation
Statistical signal processing
Digital image processing, data compression
Video coding, audio coding
Image compression
Signal processing for telecommunications
Control systems
Biomedical engineering
MP3 audio player
Computers and laptop
| Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago) |
| Factory Lead Time | 12 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 100-LQFP |
| Number of Pins | 100 |
| Operating Temperature | 0°C~70°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | ADSP-21xx |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 100 |
| Type | Fixed Point |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 2.5V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Frequency | 75MHz |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | ADSP-2186 |
| Pin Count | 100 |
| Operating Supply Voltage | 2.5V |
| Interface | Host Interface, Serial Port |
| Max Supply Voltage | 3.6V |
| Min Supply Voltage | 2.37V |
| RAM Size | 40kB |
| Data Bus Width | 16b |
| Number of Timers/Counters | 1 |
| Address Bus Width | 14 |
| Boundary Scan | NO |
| Low Power Mode | YES |
| Voltage - I/O | 3.30V |
| Barrel Shifter | YES |
| Internal Bus Architecture | MULTIPLE |
| Non-Volatile Memory | External |
| Voltage - Core | 2.50V |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |