TMS320C6202GJL250 OverviewIt is a kind of electronic component that comes in a package of 352-BBGA, FCBGA Exposed Pad.Packaging is provided in the form of Tray.In addition to meeting a wide range of requirements, it is a member of Fixed Point.The machine is mounted in the way of Surface Mount in order to facilitate its operation.By operating the device at the temperature of 0°C~90°C TC, a normal operation is ensured.It refers to the analog voltage range of 3.30V that may be input or output.Digital signal processors such as this one are included in the TMS320C62x series.In order to use it, it has 352 terminations.Using 1.8V as the supply voltage, it operates.352 components have pins.The configuration of this board includes 352 pins.The base part number 320C6202 allows identification of a wide range of related parts.Specifically, the device is designed to operate at a frequency of 250MHz.Surface Mount is the method of mounting it.Devices like this can be powered with as little as 1.71V volts.It is capable of receiving a maximum voltage of 3.46V.3.3V is the supply voltage for this device.There is a memory on this device that can store 256kB data.It is also possible to add additional features to ALSO REQUIRES 3.3V SUPPLY with the help of this electronic component.Upon opening the device, there are 32 pieces of information stored.
TMS320C6202GJL250 FeaturesSupplied in the 352-BBGA, FCBGA Exposed Pad package
Operating supply voltage of 3.3V
TMS320C6202GJL250 ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
TMS320C6202GJL250 DSP applications.
Sonar
Voice recognition
Financial signals
Other sensor array processing
Spectral density estimation
Statistical signal processing
Digital image processing, data compression
Video coding, audio coding
Image compression
Signal processing for telecommunications
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 352-BBGA, FCBGA Exposed Pad |
| Number of Pins | 352 |
| Weight | 4.367187g |
| Operating Temperature | 0°C~90°C TC |
| Packaging | Tray |
| Series | TMS320C62x |
| JESD-609 Code | e0 |
| Part Status | Not For New Designs |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 4 (72 Hours) |
| Number of Terminations | 352 |
| ECCN Code | 3A001.A.3 |
| Type | Fixed Point |
| Terminal Finish | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Additional Feature | ALSO REQUIRES 3.3V SUPPLY |
| HTS Code | 8542.31.00.01 |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | BALL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 220 |
| Supply Voltage | 1.8V |
| Terminal Pitch | 1mm |
| Frequency | 250MHz |
| Base Part Number | 320C6202 |
| Pin Count | 352 |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Interface | McBSP |
| Max Supply Voltage | 3.46V |
| Min Supply Voltage | 1.71V |
| Memory Size | 256kB |
| RAM Size | 128kB |
| Number of Bits | 32 |
| Bit Size | 32 |
| Data Bus Width | 16b |
| Address Bus Width | 22 |
| Boundary Scan | YES |
| Low Power Mode | YES |
| Voltage - I/O | 3.30V |
| Barrel Shifter | NO |
| Internal Bus Architecture | MULTIPLE |
| Non-Volatile Memory | External |
| Voltage - Core | 1.80V |
| On Chip Data RAM | 384kB |
| Length | 27mm |
| Height Seated (Max) | 3.8mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |