ADSP-21991BBCZ OverviewThe 196-BGA package contains these electronic components.Packaging way Tray is provided.The Fixed Point family provides a wide range of applications.There is a mounting point for it along the direction of Surface Mount.At the temperature of -40°C~85°C TA, the device is guaranteed to operate normally.In analog circuits, the analog voltage range 3.30V represents the voltage range that is available for input or output.ADSP-21xx series digital signal processors contain this digital signal processor.The 196 terminations are used for its uses.Pins are located on the 196 component.In its configuration, it contains 196 pins.Several related parts can be identified using its base part number, ADSP-2199.The device operates at the frequency of 160MHz in accordance with a specific design.In order to mount it, it utiliSurface Mountes the Surface Mount method.This device operates at a voltage as low as 2.375V.Devices like this can be powered by voltages up to 3.465V.In order for it to operate, 2.5V is the supply voltage.External events are tracked and measured with 3 timers/counters.
ADSP-21991BBCZ FeaturesSupplied in the 196-BGA package
Operating supply voltage of 2.5V
3 timers/counters
ADSP-21991BBCZ ApplicationsThere are a lot of Analog Devices Inc.
ADSP-21991BBCZ DSP applications.
Voice recognition
Financial signals
Other sensor array processing
Spectral density estimation
Statistical signal processing
Digital image processing, data compression
Video coding, audio coding
Image compression
Signal processing for telecommunications
Control systems
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 196-BGA |
| Number of Pins | 196 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tray |
| Series | ADSP-21xx |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 196 |
| Type | Fixed Point |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | BALL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Terminal Pitch | 1mm |
| Frequency | 160MHz |
| Base Part Number | ADSP-2199 |
| Pin Count | 196 |
| Operating Supply Voltage | 2.5V |
| Interface | SPI, SSP |
| Max Supply Voltage | 3.465V |
| Min Supply Voltage | 2.375V |
| RAM Size | 112kB |
| Bit Size | 16 |
| Data Bus Width | 16b |
| Number of Timers/Counters | 3 |
| RAM (words) | 8192 |
| Voltage - I/O | 3.30V |
| Non-Volatile Memory | External |
| Voltage - Core | 2.50V |
| Clock Rate | 150MHz |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |