TMS320C6711DZDP250 OverviewBasically, it is a type of electronic component that is available in a 272-BBGA package.A packaging way of Tray is provided.Floating Point's wide range of applications makes it ideal for a wide variety of applications.Surface Mount is the direction in which it is mounted.It is important that the device is operated at a temperature of 0°C~90°C TC in order to ensure its normal functioning.As the name implies, the analog voltage range of 3.30V refers to the voltage that can be inserted or removed.This digital signal processor is part of the TMS320C67x series.For its use, it has 272 terminations.The supply voltage is 1.4V.Pins are present on the 272 component.In its configuration, there are 272 pins.There are a number of related parts that can be identified using the base part number 320C6711.In order for the device to operate at 250MHz frequency, there is a specific design.The mounting method is Surface Mount.This device can be powered by voltages as low as 1.33V.3.47V is the maximum voltage that can be supplied to this device.A voltage of 3.3V is used as the supply voltage.In its memory, this device can store 64kB data.Using this electronic part, ALSO REQUIRES 3.3V SUPPLY can also have additional features.It is based on the TMS320 architecture.As far as memory type is concerned, it uses EPROM.2 timers are used in industrial environments to provide accurate feedback and event activation.A source external to the system causes 4 interrupts.2 SPI channels are used for short-range communication in this embedded system.
TMS320C6711DZDP250 FeaturesSupplied in the 272-BBGA package
Operating supply voltage of 3.3V
4 external interrupts
TMS320C6711DZDP250 ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
TMS320C6711DZDP250 DSP applications.
Radar
Seismology
Audio
Sonar
Voice recognition
Financial signals
Other sensor array processing
Spectral density estimation
Statistical signal processing
Digital image processing, data compression
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 1 day ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 272-BBGA |
| Number of Pins | 272 |
| Weight | 3.064895g |
| Operating Temperature | 0°C~90°C TC |
| Packaging | Tray |
| Series | TMS320C67x |
| JESD-609 Code | e1 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 272 |
| Type | Floating Point |
| Terminal Finish | Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu) |
| Additional Feature | ALSO REQUIRES 3.3V SUPPLY |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | BALL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 1.4V |
| Frequency | 250MHz |
| Base Part Number | 320C6711 |
| Pin Count | 272 |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Interface | Host Interface, McBSP |
| Max Supply Voltage | 3.47V |
| Min Supply Voltage | 1.33V |
| Memory Size | 64kB |
| RAM Size | 512kB |
| Memory Type | EPROM |
| Bit Size | 32 |
| Data Bus Width | 32b |
| Core Architecture | TMS320 |
| Boundary Scan | YES |
| Low Power Mode | YES |
| Integrated Cache | YES |
| RAM (words) | 65536 |
| Voltage - I/O | 3.30V |
| Number of Timers | 2 |
| ROM Programmability | FLASH |
| Number of External Interrupts | 4 |
| Barrel Shifter | NO |
| Internal Bus Architecture | MULTIPLE |
| Non-Volatile Memory | External |
| Voltage - Core | 1.26V |
| On Chip Data RAM | 72kB |
| Number of SPI Channels | 2 |
| Height | 2.57mm |
| Length | 27mm |
| Width | 27mm |
| Thickness | 1.78mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |