ADSP-21992BSTZ OverviewIn the 176-LQFP package, it is a type of electronic component.It has a packaging style of Tray.Fixed Point members are well suited for a wide range of applications.The device is attached in a way that faces Surface Mount.It is recommended that the device operate at a temperature of -40°C~85°C TA to ensure its normal operation.The analog voltage range of 3.30V refers to the input or output voltage.It is a part of the ADSP-21xx series of digital signal processors.The use of it is terminated by 176.This device is powered by 2.5V's supply voltage.Pins are available on the 176 component.An overview of its configuration can be found in the section on 176 pins.It is possible to identify numerous related parts using the base part number ADSP-2199.This device is designed specifically to operate at frequency 160MHz.Using Surface Mount as a mounting method, it is mounted.In order to power this device, a voltage as low as 3.135V needs to be supplied.The maximum voltage for this device is 3.465V.Count, measure, and measure external events using 3 timers/counters.It uses RAM, ROM as its memory type.On the device, there is 16 information.
ADSP-21992BSTZ FeaturesSupplied in the 176-LQFP package
3 timers/counters
ADSP-21992BSTZ ApplicationsThere are a lot of Analog Devices Inc.
ADSP-21992BSTZ DSP applications.
Other sensor array processing
Spectral density estimation
Statistical signal processing
Digital image processing, data compression
Video coding, audio coding
Image compression
Signal processing for telecommunications
Control systems
Biomedical engineering
MP3 audio player
| Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 2 weeks ago) |
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 176-LQFP |
| Number of Pins | 176 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tray |
| Series | ADSP-21xx |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 176 |
| Type | Fixed Point |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 250 |
| Supply Voltage | 2.5V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Frequency | 160MHz |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | ADSP-2199 |
| Pin Count | 176 |
| Interface | SPI, SSP |
| Max Supply Voltage | 3.465V |
| Min Supply Voltage | 3.135V |
| RAM Size | 128kB |
| Memory Type | RAM, ROM |
| Number of Bits | 16 |
| Bit Size | 16 |
| Data Bus Width | 16b |
| Number of Timers/Counters | 3 |
| Boundary Scan | YES |
| Low Power Mode | YES |
| Voltage - I/O | 3.30V |
| Barrel Shifter | YES |
| Internal Bus Architecture | MULTIPLE |
| Non-Volatile Memory | External |
| Voltage - Core | 2.50V |
| Height | 1.4mm |
| Length | 24mm |
| Width | 24mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |