TMS320C32PCM60 OverviewIt is a type of electronic component available in package 144-BQFP.There is a packaging method of Tray provided with it.Due to its membership in Floating Point, it is ideally suited for a wide range of uses.Surface Mount is mounted in a manner that allows it to be moved.The operation of the device at the temperature of 0°C~85°C TC ensures the normal operation of the device.The digital voltage range of 5.00V refers to the voltage that can be input or output.The TMS320C3x series contains this digital signal processor.Its uses have 144 terminations.The voltage supplied by 5V is used to operate it.Pins are available for 144 components.In its configuration, 144 pins can be found.Many related parts can be identified by using the 320C32 part number as a base.60MHz is a frequency at which the device operates according to a specific design.Surface Mount is used as the mounting method.4.75V is the minimum voltage that can be supplied to this device.This device can be powered by 5.25V voltages.The device operates on a voltage of 5V as its supply voltage.Electricity is provided by 5V.Timer/counters for measuring and counting external events are called 2 timers or counters.There are 42 inputs and outputs on the device.The memory type it uses is RAM.4 interrupts are caused by external sources.The CPU is not overloaded by data transfer via 2 DMA channels.Devices communicate with each other through serial 1 I/Os.
TMS320C32PCM60 FeaturesSupplied in the 144-BQFP package
Operating supply voltage of 5V
2 timers/counters
42 I/Os
4 external interrupts
TMS320C32PCM60 ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
TMS320C32PCM60 DSP applications.
Seismology
Audio
Sonar
Voice recognition
Financial signals
Other sensor array processing
Spectral density estimation
Statistical signal processing
Digital image processing, data compression
Video coding, audio coding
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 144-BQFP |
| Number of Pins | 144 |
| Weight | 5.482996g |
| Operating Temperature | 0°C~85°C TC |
| Packaging | Tray |
| Series | TMS320C3x |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 4 (72 Hours) |
| Number of Terminations | 144 |
| Type | Floating Point |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 245 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Frequency | 60MHz |
| Base Part Number | 320C32 |
| Pin Count | 144 |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Power Supplies | 5V |
| Interface | Serial Port |
| Max Supply Voltage | 5.25V |
| Min Supply Voltage | 4.75V |
| Number of I/O | 42 |
| Nominal Supply Current | 225mA |
| RAM Size | 2kB |
| Memory Type | RAM |
| Bit Size | 32 |
| Data Bus Width | 32b |
| Number of Timers/Counters | 2 |
| Address Bus Width | 24 |
| Boundary Scan | NO |
| Low Power Mode | YES |
| Integrated Cache | NO |
| RAM (words) | 512 |
| Voltage - I/O | 5.00V |
| Number of Serial I/Os | 1 |
| Number of External Interrupts | 4 |
| Barrel Shifter | YES |
| Internal Bus Architecture | MULTIPLE |
| On Chip Data RAM Width | 32 |
| Non-Volatile Memory | External |
| On Chip Data RAM | 2.25kB |
| Number of DMA Channels | 2 |
| Height | 4.1mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |