ADSP-BF516KBCZ-4F4 OverviewIn electronic terms, it is a type of component that comes in the package of type 168-LFBGA, CSPBGA .Tray is the packaging method provided.Due to its Fixed Point membership, it is ideal for a wide range of applications.The mounting of the device is done in the direction of Surface Mount.As long as it is operated at the temperature of 0°C~70°C TA, it will operate normally.1.8V 2.5V 3.3V refers to the range of analog voltages that can be input or output.The Blackfin® series includes this digital signal processor.168 terminations are available for its use.1.4V is the supply voltage.168 component pins are present.Its configuration includes 168 pins.With its base part number of ADSP-BF516, many related parts can be identified.The device is specifically designed to operate at the frequency of 400MHz.This device requires a minimum voltage of 1.164V.This device can handle a maximum voltage of 3.6V.This device is powered by 3.3V's supply voltage.116kB data can be stored in the memory of this device.Data format and transmission speed are configurable on 2 UART channels for asynchronous serial communication.Time and external events are measured and counted with 9 timers/counters.Blackfin-architecture is used in this processor core.There are 40 I/Os on the device.
ADSP-BF516KBCZ-4F4 FeaturesSupplied in the 168-LFBGA, CSPBGA package
Operating supply voltage of 3.3V
9 timers/counters
40 I/Os
ADSP-BF516KBCZ-4F4 ApplicationsThere are a lot of Analog Devices Inc.
ADSP-BF516KBCZ-4F4 DSP applications.
Speech processing
Radar
Seismology
Audio
Sonar
Voice recognition
Financial signals
Other sensor array processing
Spectral density estimation
Statistical signal processing
| Lifecycle Status | OBSOLETE (Last Updated: 2 weeks ago) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 168-LFBGA, CSPBGA |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 168 |
| Operating Temperature | 0°C~70°C TA |
| Packaging | Tray |
| Series | Blackfin® |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 168 |
| Type | Fixed Point |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | BALL |
| Supply Voltage | 1.4V |
| Terminal Pitch | 0.8mm |
| Frequency | 400MHz |
| Base Part Number | ADSP-BF516 |
| Pin Count | 168 |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Interface | Ethernet, I2C, PPI, RSI, SPI, SPORT, UART/USART |
| Max Supply Voltage | 3.6V |
| Min Supply Voltage | 1.164V |
| Memory Size | 116kB |
| Number of I/O | 40 |
| RAM Size | 48kB |
| Bit Size | 32 |
| Data Bus Width | 16b |
| Number of Timers/Counters | 9 |
| Address Bus Width | 19 |
| Core Architecture | Blackfin |
| Boundary Scan | YES |
| Low Power Mode | YES |
| Voltage - I/O | 1.8V 2.5V 3.3V |
| Number of UART Channels | 2 |
| Barrel Shifter | YES |
| Internal Bus Architecture | MULTIPLE |
| Non-Volatile Memory | FLASH (4Mbit) |
| Voltage - Core | 1.30V |
| Height Seated (Max) | 1.7mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |