TMS320DM335DZCEA13 OverviewIt is a kind of electronic component that comes in a package of 337-LFBGA.Packaging is provided in the form of Tube.In addition to meeting a wide range of requirements, it is a member of Digital Media System-on-Chip (DMSoC).The machine is mounted in the way of Surface Mount in order to facilitate its operation.By operating the device at the temperature of 0°C~85°C TC, a normal operation is ensured.It refers to the analog voltage range of 1.8V 3.3V that may be input or output.Digital signal processors such as this one are included in the TMS320DM3x, DaVinci™ series.In order to use it, it has 337 terminations.Using 1.3V as the supply voltage, it operates.337 components have pins.The configuration of this board includes 337 pins.The base part number 320DM335 allows identification of a wide range of related parts.Specifically, the device is designed to operate at a frequency of 135MHz.Surface Mount is the method of mounting it.A 1.31.83.3V electric power source is used to power it.The processor core uses the architecture of the RISC processor.
TMS320DM335DZCEA13 FeaturesSupplied in the 337-LFBGA package
TMS320DM335DZCEA13 ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
TMS320DM335DZCEA13 DSP applications.
Sonar
Voice recognition
Financial signals
Other sensor array processing
Spectral density estimation
Statistical signal processing
Digital image processing, data compression
Video coding, audio coding
Image compression
Signal processing for telecommunications
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 337-LFBGA |
| Number of Pins | 337 |
| Operating Temperature | 0°C~85°C TC |
| Packaging | Tube |
| Series | TMS320DM3x, DaVinci™ |
| JESD-609 Code | e1 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Discontinued |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 337 |
| Type | Digital Media System-on-Chip (DMSoC) |
| Terminal Finish | Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu) |
| HTS Code | 8542.31.00.01 |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | BALL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 1.3V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Frequency | 135MHz |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | 320DM335 |
| Pin Count | 337 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 1.365V |
| Power Supplies | 1.31.83.3V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 1.235V |
| Interface | ASP, EBI/EMI, I2C, SPI, UART, USB |
| RAM Size | 32kB |
| Bit Size | 32 |
| Core Architecture | RISC |
| Format | FIXED-POINT |
| RAM (words) | 8192 |
| Voltage - I/O | 1.8V 3.3V |
| Non-Volatile Memory | ROM (8kB) |
| Voltage - Core | 1.30V |
| On Chip Data RAM | 56kB |
| Length | 13mm |
| Height Seated (Max) | 1.3mm |
| Width | 13mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |