ADSP-BF533SBBZ500 OverviewIn the 169-BBGA package, it is a type of electronic component.It has a packaging style of Tray.Fixed Point members are well suited for a wide range of applications.The device is attached in a way that faces Surface Mount.It is recommended that the device operate at a temperature of -40°C~85°C TA to ensure its normal operation.The analog voltage range of 3.30V refers to the input or output voltage.It is a part of the Blackfin® series of digital signal processors.The use of it is terminated by 169.This device is powered by 1.2V's supply voltage.Pins are available on the 169 component.An overview of its configuration can be found in the section on 169 pins.It is possible to identify numerous related parts using the base part number ADSP-BF533.This device is designed specifically to operate at frequency 500MHz.Using Surface Mount as a mounting method, it is mounted.In order to power this device, a voltage as low as 800mV needs to be supplied.The maximum voltage for this device is 3.6V.It can store 148kB data in its memory.The 1 UART channels are configured to support asynchronous serial transmissions of data in a format and speed that can be configured.By using this electronic part, ALSO REQUIRES 3V OR 3.3V SUPPLY can be enhanced with additional features.Count, measure, and measure external events using 4 timers/counters.Using Blackfin architecture, this processor core operates.It uses ROM, SRAM as its memory type.On the device, there is 16 information.
ADSP-BF533SBBZ500 FeaturesSupplied in the 169-BBGA package
4 timers/counters
ADSP-BF533SBBZ500 ApplicationsThere are a lot of Analog Devices Inc.
ADSP-BF533SBBZ500 DSP applications.
Other sensor array processing
Spectral density estimation
Statistical signal processing
Digital image processing, data compression
Video coding, audio coding
Image compression
Signal processing for telecommunications
Control systems
Biomedical engineering
MP3 audio player
| Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 2 weeks ago) |
| Factory Lead Time | 10 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 169-BBGA |
| Number of Pins | 169 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tray |
| Series | Blackfin® |
| JESD-609 Code | e1 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 169 |
| Termination | SMD/SMT |
| Type | Fixed Point |
| Terminal Finish | Tin/Silver/Copper (Sn96.5Ag3.0Cu0.5) |
| Additional Feature | ALSO REQUIRES 3V OR 3.3V SUPPLY |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | BALL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 1.2V |
| Frequency | 500MHz |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | ADSP-BF533 |
| Pin Count | 169 |
| Interface | SPI, SSP, UART |
| Max Supply Voltage | 3.6V |
| Min Supply Voltage | 800mV |
| Memory Size | 148kB |
| RAM Size | 64kB |
| Memory Type | ROM, SRAM |
| Number of Bits | 16 |
| Bit Size | 32 |
| Data Bus Width | 16b |
| Number of Timers/Counters | 4 |
| Core Architecture | Blackfin |
| Boundary Scan | YES |
| Low Power Mode | YES |
| Voltage - I/O | 3.30V |
| Number of UART Channels | 1 |
| Barrel Shifter | YES |
| Internal Bus Architecture | MULTIPLE |
| Non-Volatile Memory | ROM (1kB) |
| Voltage - Core | 1.20V |
| Height | 1.73mm |
| Length | 19mm |
| Width | 19mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |