DSP56301PW100 OverviewThe 208-LQFP package contains these electronic components.Packaging way Tray is provided.The Fixed Point family provides a wide range of applications.There is a mounting point for it along the direction of Surface Mount.At the temperature of -40°C~100°C TJ, the device is guaranteed to operate normally.In analog circuits, the analog voltage range 3.30V represents the voltage range that is available for input or output.DSP563xx series digital signal processors contain this digital signal processor.Several related parts can be identified using its base part number, DSP56301.
DSP56301PW100 FeaturesSupplied in the 208-LQFP package
DSP56301PW100 ApplicationsThere are a lot of NXP USA Inc.
DSP56301PW100 DSP applications.
Voice recognition
Financial signals
Other sensor array processing
Spectral density estimation
Statistical signal processing
Digital image processing, data compression
Video coding, audio coding
Image compression
Signal processing for telecommunications
Control systems
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 208-LQFP |
| Operating Temperature | -40°C~100°C TJ |
| Packaging | Tray |
| Series | DSP563xx |
| Published | 2005 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Type | Fixed Point |
| HTS Code | 8542.31.00.01 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Base Part Number | DSP56301 |
| Interface | Host Interface, SSI, SCI |
| Voltage - I/O | 3.30V |
| Non-Volatile Memory | ROM (9kB) |
| On Chip Data RAM | 24kB |
| Clock Rate | 100MHz |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |