ADSP-BF534BBCZ-4B OverviewThis is an electronic component with a 208-FBGA, CSPBGA package.The packaging way is Tray.The fact that it belongs to the Fixed Point family means that it can be applied to a wide range of applications.In order to mount it, it must be in the direction of Surface Mount.It is essential that -40°C~85°C TA is kept at a temperature that ensures proper operation of the machine.Voltages can be input or output within 2.50V 3.30V's analog voltage range.As part of the Blackfin® series, this digital signal processor is included.The uses of this product can be terminated with 208.A voltage of 1.2V is used as the supply voltage.There are pins on the 208 component.The configuration of the device includes 208 pins.With its base part number ADSP-BF534, it is possible to identify a number of related parts.In order for the device to operate at the frequency of 400MHz, it has been designed specifically.The mounting method of the device is Surface Mount.It is possible to supply as low a voltage as 800mV to this device.There is a maximum voltage supply of 3.6V to this device.Data can be stored in this device's memory in 132kB format.The 2 UART channels support asynchronous serial communication in which data formats and transmission speeds are configurable.Timer/counters with a 9-axis measure time and count external events.The architecture of this processor core is Blackfin.It is equipped with 48 I/Os.
ADSP-BF534BBCZ-4B FeaturesSupplied in the 208-FBGA, CSPBGA package
9 timers/counters
48 I/Os
ADSP-BF534BBCZ-4B ApplicationsThere are a lot of Analog Devices Inc.
ADSP-BF534BBCZ-4B DSP applications.
Audio
Sonar
Voice recognition
Financial signals
Other sensor array processing
Spectral density estimation
Statistical signal processing
Digital image processing, data compression
Video coding, audio coding
Image compression
| Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago) |
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 208-FBGA, CSPBGA |
| Number of Pins | 208 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tray |
| Series | Blackfin® |
| JESD-609 Code | e1 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 208 |
| Type | Fixed Point |
| Terminal Finish | Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu) |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | BALL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 1.2V |
| Terminal Pitch | 0.8mm |
| Frequency | 400MHz |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | ADSP-BF534 |
| Pin Count | 208 |
| Interface | CAN, SPI, SSP, TWI, UART |
| Max Supply Voltage | 3.6V |
| Min Supply Voltage | 800mV |
| Memory Size | 132kB |
| Number of I/O | 48 |
| RAM Size | 32kB |
| Bit Size | 32 |
| Data Bus Width | 16b |
| Number of Timers/Counters | 9 |
| Address Bus Width | 19 |
| Core Architecture | Blackfin |
| Boundary Scan | YES |
| Low Power Mode | YES |
| Voltage - I/O | 2.50V 3.30V |
| Number of UART Channels | 2 |
| Barrel Shifter | YES |
| Internal Bus Architecture | MULTIPLE |
| Non-Volatile Memory | External |
| Voltage - Core | 1.20V |
| Length | 17mm |
| Height Seated (Max) | 1.75mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |