ADSP-2181KST-115 OverviewIt is a kind of electronic component available in the 128-LQFP package.It is provided with a packaging way of Tray.As a member of Fixed Point, it is ideally suitable for a wide range of applications.It is mounted in the way of Surface Mount.Operating at the temperature of 0°C~70°C ensures its normal operation.The analog voltage range of 5.00V refers to the voltage that can be input or ouput.This digital signal processor is included into the ADSP-21xx series.
ADSP-2181KST-115 FeaturesSupplied in the 128-LQFP package
ADSP-2181KST-115 ApplicationsThere are a lot of Rochester Electronics, LLC
ADSP-2181KST-115 DSP applications.
Audio signal
Speech processing
Radar
Seismology
Audio
Sonar
Voice recognition
Financial signals
Other sensor array processing
Spectral density estimation
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 128-LQFP |
| Supplier Device Package | 128-TQFP (14x20) |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tray |
| Series | ADSP-21xx |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Type | Fixed Point |
| Interface | Synchronous Serial Port (SSP) |
| Voltage - I/O | 5.00V |
| Non-Volatile Memory | External |
| Voltage - Core | 5.00V |
| On Chip Data RAM | 80kB |
| Clock Rate | 28.8MHz |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |