ADSP-BF561SBBZ600 OverviewIt is a type of electronic component available in package 297-BGA.Packaging method Tray is provided.With its association with Fixed Point, it is suitable for a wide range of applications.The mounting is carried out in the direction of Surface Mount.Keeping the device at the temperature of -40°C~85°C TA will ensure that it runs as it should.The analog voltage range of 2.50V 3.30V refers to the input or output voltage.The Blackfin® series incorporates this digital signal processor.The terminations for its uses are 297.It is supplied with voltage by 1.35V.In this component, there are pins for 297.This configuration contains 297 pins.By using its base part number of ADSP-BF561, many related parts can be identified.A specific design is present for the device in order for it to operate at the frequency of 600MHz.A Surface Mount mounting method is used for its mounting.In order to power this device, a voltage as low as 800mV needs to be supplied.A maximum voltage of 3.6V can be provided to this device.The 1 UART channels support synchronous serial communication with configurable data formats and rates.Count, measure, and measure external events using 14 timers/counters.Blackfin architecture is used for this processor core.Device features 48 I/Os.A SRAM memory type is used.
ADSP-BF561SBBZ600 FeaturesSupplied in the 297-BGA package
14 timers/counters
48 I/Os
ADSP-BF561SBBZ600 ApplicationsThere are a lot of Analog Devices Inc.
ADSP-BF561SBBZ600 DSP applications.
Spectral density estimation
Statistical signal processing
Digital image processing, data compression
Video coding, audio coding
Image compression
Signal processing for telecommunications
Control systems
Biomedical engineering
MP3 audio player
Computers and laptop
| Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago) |
| Factory Lead Time | 26 Weeks |
| Contact Plating | Copper, Silver, Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 297-BGA |
| Number of Pins | 297 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tray |
| Series | Blackfin® |
| JESD-609 Code | e1 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 297 |
| Termination | SMD/SMT |
| Type | Fixed Point |
| Terminal Finish | Tin/Silver/Copper (Sn96.5Ag3.0Cu0.5) |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | BALL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 1.35V |
| Frequency | 600MHz |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | ADSP-BF561 |
| Pin Count | 297 |
| Interface | SPI, SSP, UART |
| Max Supply Voltage | 3.6V |
| Min Supply Voltage | 800mV |
| Number of I/O | 48 |
| RAM Size | 32kB |
| Memory Type | SRAM |
| Bit Size | 32 |
| Data Bus Width | 16b |
| Number of Timers/Counters | 14 |
| Core Architecture | Blackfin |
| Boundary Scan | YES |
| Low Power Mode | YES |
| Voltage - I/O | 2.50V 3.30V |
| Number of UART Channels | 1 |
| Barrel Shifter | YES |
| Internal Bus Architecture | MULTIPLE |
| Non-Volatile Memory | External |
| Voltage - Core | 1.35V |
| On Chip Data RAM | 328kB |
| Height | 1.63mm |
| Length | 27mm |
| Width | 27mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |