ADSP-21065LCSZ-240 OverviewIn the 208-BFQFP package, it is a type of electronic component.It has a packaging style of Tray.Floating Point members are well suited for a wide range of applications.The device is attached in a way that faces Surface Mount.It is recommended that the device operate at a temperature of -40°C~100°C TC to ensure its normal operation.The analog voltage range of 3.30V refers to the input or output voltage.It is a part of the SHARC® series of digital signal processors.The use of it is terminated by 208.This device is powered by 3.3V's supply voltage.Pins are available on the 208 component.An overview of its configuration can be found in the section on 208 pins.It is possible to identify numerous related parts using the base part number ADSP-21065.This device is designed specifically to operate at frequency 60MHz.Using Surface Mount as a mounting method, it is mounted.In order to power this device, a voltage as low as 3.13V needs to be supplied.The maximum voltage for this device is 3.6V.Using 3.3V as the supply voltage, it operates.Count, measure, and measure external events using 2 timers/counters.Using SHARC architecture, this processor core operates.It uses ROMless as its memory type.On the device, there is 32 information.
ADSP-21065LCSZ-240 FeaturesSupplied in the 208-BFQFP package
Operating supply voltage of 3.3V
2 timers/counters
ADSP-21065LCSZ-240 ApplicationsThere are a lot of Analog Devices Inc.
ADSP-21065LCSZ-240 DSP applications.
Other sensor array processing
Spectral density estimation
Statistical signal processing
Digital image processing, data compression
Video coding, audio coding
Image compression
Signal processing for telecommunications
Control systems
Biomedical engineering
MP3 audio player
| Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 1 week ago) |
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 208-BFQFP |
| Number of Pins | 208 |
| Operating Temperature | -40°C~100°C TC |
| Packaging | Tray |
| Series | SHARC® |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 208 |
| Type | Floating Point |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Frequency | 60MHz |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | ADSP-21065 |
| Pin Count | 208 |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Interface | Host Interface, Serial Port |
| Max Supply Voltage | 3.6V |
| Min Supply Voltage | 3.13V |
| RAM Size | 68kB |
| Memory Type | ROMless |
| Number of Bits | 32 |
| Bit Size | 32 |
| Data Bus Width | 32b |
| Number of Timers/Counters | 2 |
| Core Architecture | SHARC |
| Boundary Scan | YES |
| Low Power Mode | NO |
| RAM (words) | 17408 |
| Voltage - I/O | 3.30V |
| Barrel Shifter | YES |
| Internal Bus Architecture | MULTIPLE |
| Non-Volatile Memory | External |
| On Chip Data RAM | 64kB |
| Height | 3.6mm |
| Length | 28.2mm |
| Width | 28.2mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |