ADSP-CM407CSWZ-BF OverviewBasically, it is a type of electronic component that is available in a 176-LQFP Exposed Pad package.A packaging way of Tray is provided.Floating Point's wide range of applications makes it ideal for a wide variety of applications.Surface Mount is the direction in which it is mounted.It is important that the device is operated at a temperature of -40°C~105°C TA in order to ensure its normal functioning.As the name implies, the analog voltage range of 3.30V refers to the voltage that can be inserted or removed.For its use, it has 176 terminations.The supply voltage is 3.3V.Pins are present on the 176 component.In its configuration, there are 176 pins.There are a number of related parts that can be identified using the base part number ADSP-CM407.In order for the device to operate at 240MHz frequency, there is a specific design.The mounting method is Surface Mount.A voltage of 3.3V is used as the supply voltage.In its memory, this device can store 2MB data.
ADSP-CM407CSWZ-BF FeaturesSupplied in the 176-LQFP Exposed Pad package
Operating supply voltage of 3.3V
ADSP-CM407CSWZ-BF ApplicationsThere are a lot of Analog Devices Inc.
ADSP-CM407CSWZ-BF DSP applications.
Radar
Seismology
Audio
Sonar
Voice recognition
Financial signals
Other sensor array processing
Spectral density estimation
Statistical signal processing
Digital image processing, data compression
| Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago) |
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 176-LQFP Exposed Pad |
| Number of Pins | 176 |
| Operating Temperature | -40°C~105°C TA |
| Packaging | Tray |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 176 |
| Type | Floating Point |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Frequency | 240MHz |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | ADSP-CM407 |
| Pin Count | 176 |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.47V |
| Interface | CAN, I2C, SPI, SPORT, UART/USART, USB |
| Memory Size | 2MB |
| RAM Size | 48kB |
| Bit Size | 32 |
| Data Bus Width | 32b |
| Address Bus Width | 24 |
| Boundary Scan | YES |
| Low Power Mode | YES |
| Integrated Cache | YES |
| Voltage - I/O | 3.30V |
| Non-Volatile Memory | FLASH (2MB) |
| Voltage - Core | 1.20V |
| On Chip Data RAM | 384kB |
| Length | 24mm |
| Height Seated (Max) | 1.6mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |