MSC8154SAG1000B OverviewIn the 783-BBGA, FCBGA package, it is a type of electronic component.It has a packaging style of Tray.SC3850 Quad Core members are well suited for a wide range of applications.The device is attached in a way that faces Surface Mount.It is recommended that the device operate at a temperature of 0°C~105°C TJ to ensure its normal operation.The analog voltage range of 2.50V refers to the input or output voltage.It is a part of the StarCore series of digital signal processors.The use of it is terminated by 783.This device is powered by 1V's supply voltage.12.5V electric power supplies the facility.
MSC8154SAG1000B FeaturesSupplied in the 783-BBGA, FCBGA package
MSC8154SAG1000B ApplicationsThere are a lot of NXP USA Inc.
MSC8154SAG1000B DSP applications.
Other sensor array processing
Spectral density estimation
Statistical signal processing
Digital image processing, data compression
Video coding, audio coding
Image compression
Signal processing for telecommunications
Control systems
Biomedical engineering
MP3 audio player
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 783-BBGA, FCBGA |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | 0°C~105°C TJ |
| Packaging | Tray |
| Series | StarCore |
| Published | 2008 |
| JESD-609 Code | e1 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 783 |
| ECCN Code | 3A991.A.1 |
| Type | SC3850 Quad Core |
| Terminal Finish | TIN SILVER COPPER |
| HTS Code | 8542.31.00.01 |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | BALL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 245 |
| Supply Voltage | 1V |
| Terminal Pitch | 1mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| JESD-30 Code | S-PBGA-B783 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 1.05V |
| Power Supplies | 12.5V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 0.97V |
| Interface | Ethernet, I2C, PCI, RGMII, Serial RapidIO, SGMII, SPI, UART/USART |
| Bit Size | 32 |
| Boundary Scan | YES |
| Low Power Mode | YES |
| Format | FIXED POINT |
| RAM (words) | 8192 |
| Voltage - I/O | 2.50V |
| Barrel Shifter | NO |
| Internal Bus Architecture | SINGLE |
| Non-Volatile Memory | ROM (96kB) |
| Voltage - Core | 1.00V |
| On Chip Data RAM | 576kB |
| Clock Rate | 1GHz |
| Length | 29mm |
| Height Seated (Max) | 3.94mm |
| Width | 29mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |