ADSP-SC570KSWZ-4 OverviewIn electronic terms, it is a type of component that comes in the package of type 176-LQFP Exposed Pad .Tray is the packaging method provided.Due to its Fixed/Floating Point membership, it is ideal for a wide range of applications.The mounting of the device is done in the direction of Surface Mount.As long as it is operated at the temperature of 0°C~70°C TA, it will operate normally.3.30V refers to the range of analog voltages that can be input or output.The SHARC® series includes this digital signal processor.176 terminations are available for its use.1.1V is the supply voltage.176 component pins are present.
ADSP-SC570KSWZ-4 FeaturesSupplied in the 176-LQFP Exposed Pad package
ADSP-SC570KSWZ-4 ApplicationsThere are a lot of Analog Devices Inc.
ADSP-SC570KSWZ-4 DSP applications.
Speech processing
Radar
Seismology
Audio
Sonar
Voice recognition
Financial signals
Other sensor array processing
Spectral density estimation
Statistical signal processing
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 176-LQFP Exposed Pad |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | 0°C~70°C TA |
| Packaging | Tray |
| Series | SHARC® |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 176 |
| Type | Fixed/Floating Point |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 1.1V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Pin Count | 176 |
| JESD-30 Code | S-PQFP-G176 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 1.15V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 1.05V |
| Interface | CAN, EBI/EMI, Ethernet, DAI, I2C, MMC/SD/SDIO, SPI, SPORT, UART/USART, USB OTG |
| Boundary Scan | YES |
| Low Power Mode | YES |
| Format | FIXED POINT |
| Voltage - I/O | 3.30V |
| Barrel Shifter | YES |
| Internal Bus Architecture | MULTIPLE |
| Non-Volatile Memory | External |
| Voltage - Core | 1.10V |
| On Chip Data RAM | 1.640MB |
| Clock Rate | 450MHz, 450MHz |
| Length | 24mm |
| Height Seated (Max) | 1.6mm |
| Width | 24mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |