MSC8152SAG1000B OverviewThe 783-BBGA, FCBGA package contains these electronic components.Packaging way Tray is provided.The SC3850 Dual Core family provides a wide range of applications.There is a mounting point for it along the direction of Surface Mount.At the temperature of 0°C~105°C TJ, the device is guaranteed to operate normally.In analog circuits, the analog voltage range 2.50V represents the voltage range that is available for input or output.StarCore series digital signal processors contain this digital signal processor.The 783 terminations are used for its uses.It works with a voltage of 1V as a supply voltage.There is an electric supply from 11.5/1.82.5V.
MSC8152SAG1000B FeaturesSupplied in the 783-BBGA, FCBGA package
MSC8152SAG1000B ApplicationsThere are a lot of NXP USA Inc.
MSC8152SAG1000B DSP applications.
Voice recognition
Financial signals
Other sensor array processing
Spectral density estimation
Statistical signal processing
Digital image processing, data compression
Video coding, audio coding
Image compression
Signal processing for telecommunications
Control systems
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 783-BBGA, FCBGA |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | 0°C~105°C TJ |
| Packaging | Tray |
| Series | StarCore |
| Published | 2008 |
| JESD-609 Code | e1 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 783 |
| ECCN Code | 3A991.A.1 |
| Type | SC3850 Dual Core |
| Terminal Finish | Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu) |
| HTS Code | 8542.31.00.01 |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | BALL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 245 |
| Supply Voltage | 1V |
| Terminal Pitch | 1mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| JESD-30 Code | S-PBGA-B783 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 1.05V |
| Power Supplies | 11.5/1.82.5V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 0.97V |
| Interface | Ethernet, I2C, PCI, RGMII, Serial RapidIO, SGMII, SPI, UART/USART |
| Speed | 1000 MHz |
| Bit Size | 32 |
| Address Bus Width | 16 |
| Boundary Scan | YES |
| Low Power Mode | YES |
| External Data Bus Width | 64 |
| Format | FIXED POINT |
| Integrated Cache | YES |
| RAM (words) | 8192 |
| Voltage - I/O | 2.50V |
| Non-Volatile Memory | ROM (96kB) |
| Voltage - Core | 1.00V |
| On Chip Data RAM | 576kB |
| Clock Rate | 1GHz |
| Length | 29mm |
| Height Seated (Max) | 3.94mm |
| Width | 29mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |