ADUM3442CRWZ OverviewThere is a copy of it in the 16-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package. A temperature of -40°C ~ 105°C should be maintained for reliable operation. The 3V ~ 5.5VV power source is all you need to use it. In order for the device to function, 16 pins must be used. 5.5 V is the best voltage setting for maximum efficiency. It is made of copper, and it is part of the iCoupler® series of electrical components. There is a 3.3/5 V setting set on the power supply for the component. A self-contained device is present in Other Analog ICs. It is made possible by the maximum operating temperature of 105 °C°C, enabling stable operation. To ensure reliability, it requires a minimum temperature of -40 °C degrees Celsius. There are currently 4 channels available for use. This device has a maximum supply voltage (Vsup) set to 5.5 V. Despite a supply voltage of 5.5 VV, it can withstand it. There is no need to worry about the source voltage of 3 V since the device can work with a low voltage. The supply voltage (Vsup) should be kept above 4.5 V so the device can function normally. In addition to that, it has a pin count of 16.
ADUM3442CRWZ FeaturesOther Analog ICs subcategory
ADUM3442CRWZ ApplicationsThere are a lot of AnalogDevices
ADUM3442CRWZ Controllers Interface ICs applications.
Dimming Control Devices
Commercial LED Lighting
Smart LED Lighting
Portable Appliances
Battery-Operated Devices
Cellular Data Devices
Factory Automation and Process Controls
IrDA transmission control
Remote transmission formatter
Docking
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 3 years ago) |
| Contact Plating | Tin |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-SOIC (0.295, 7.50mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 16 |
| Supplier Device Package | 16-SOIC |
| Number of Terminals | 16 |
| Turn-On Delay Time | 32 ns |
| Manufacturer Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 3 years ago) |
| RoHS | Compliant |
| Package | Tube |
| Base Product Number | ADUM3442 |
| Mfr | Analog Devices Inc. |
| Product Status | Obsolete |
| Package Shape | RECTANGULAR |
| Manufacturer | Analog Devices Inc |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Series | iCoupler® |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | No |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | General Purpose |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| HTS Code | 8543.70.99.60 |
| Subcategory | Other Analog ICs |
| Technology | Magnetic Coupling |
| Voltage - Supply | 3V ~ 5.5V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Terminal Pitch | 1.27 mm |
| Depth | 2.35 mm |
| Reach Compliance Code | compliant |
| Pin Count | 16 |
| JESD-30 Code | R-PDSO-G16 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Voltage - Isolation | 2500Vrms |
| Brand Name | Analog Devices Inc |
| Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 5.5 V |
| Power Supplies | 3.3/5 V |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 4.5 V |
| Number of Channels | 4 |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Supply Voltage | 3 V |
| Analog IC - Other Type | ANALOG CIRCUIT |
| Nominal Supply Current | 1.3 mA |
| Propagation Delay | 32 ns |
| Data Rate | 150 Mbps |
| Seated Height-Max | 2.65 mm |
| Rise Time | 3 ns |
| Rise / Fall Time (Typ) | 2.5ns, 2.5ns |
| Max Input Current | 10 µA |
| Channel Type | Unidirectional |
| Propagation Delay tpLH / tpHL (Max) | 32ns, 32ns |
| Common Mode Transient Immunity (Min) | 25kV/µs |
| Isolation Voltage | 2.5 kV |
| Inputs - Side 1/Side 2 | 2/2 |
| Isolated Power | No |
| Pulse Width Distortion (PWD) | 2 ns |
| Pulse Width Distortion (Max) | 2ns |
| Source Url Status Check Date | 2013-05-01 14:56:50.838 |
| Width | 7.6 mm |
| Length | 10.5 mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| Lead Free | Contains Lead |