XR21V1412IL32TR-F OverviewIn the QFN package, you'll find it. This product is easy to carry due to its Tape and Reel-shaped packaging. A number of 32 terminations are found in it. The supply voltage 3.3V can be used to achieve high efficiency. Using 32 pins allows the device to operate. It has BUS CONTROLLER, UNIVERSAL SERIAL BUS integrated circuits / uCs / peripherals. A 16mA-current supply is provided to the gadget. Choosing 3.3V as the supply voltage will maximi3.3Ve efficiency. Its maximum operating temperature of 85°C°C enables stable operation. For reliability, it operates at a temperature of -40°C degrees Celsius at all times. The 2 channel is currently available on the Internet. Supply voltages as high as 3.63VV can be handled by it. As low as possible source voltage 2.97V is acceptable.
XR21V1412IL32TR-F FeaturesXR21V1412IL32TR-F ApplicationsThere are a lot of Exar Corporation
XR21V1412IL32TR-F Controllers Interface ICs applications.
0 to 10V Dimming Luminaires
Dimmable LED Power Supply
Dimming Control Devices
Commercial LED Lighting
Smart LED Lighting
Portable Appliances
Battery-Operated Devices
Cellular Data Devices
Factory Automation and Process Controls
IrDA transmission control
| Mount | Surface Mount |
| Package / Case | QFN |
| Number of Pins | 32 |
| Packaging | Tape and Reel |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Number of Terminations | 32 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | NO LEAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Number of Channels | 2 |
| Interface | I2C, UART, USB |
| Max Supply Voltage | 3.63V |
| Min Supply Voltage | 2.97V |
| Operating Supply Current | 16mA |
| Nominal Supply Current | 20mA |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | BUS CONTROLLER, UNIVERSAL SERIAL BUS |
| Data Rate | 12 Mbps |
| Bus Compatibility | I2C |
| Length | 5mm |
| Height Seated (Max) | 1mm |
| Width | 5mm |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Lead Free | Lead Free |