ADV212BBCZRL-115 OverviewIn order to save space, it is packaged in the 121-BGA, CSPBGA package. Tape & Reel (TR) packaging method is used. Due to the fact that this part is of the type Video, JPEG2000, it is capable of delivering high-efficiency performance in a wide range of applications. As a mounting type, it uses Surface Mount. When the operating performance is set to -40°C~85°C, it is able to operate normally. In the analog circuit, the supply voltage is 1.5V 3.3V. Supply voltage is set to 1.5V 3.3V for the digital circuit. 121 terminations prevent signals from reflecting off transmission lines. There are 121 pins on this device. 121 pins are connected to it. More related parts can be found using its base part number ADV212. The chip is mounted to the PCB using the Surface Mount technology. Ideally, the supply voltage should remain at 3.465V. 3.135V should be the minimum value of supply voltage. Operating voltage of 3.3V is possible. There are 1 channels for transmitting data on it. The storage of information is provided by 32 bits. It belongs to the Wavescale® series and is well suited for a wide array of applications. Normally, a circuit will flow a current of 380mA over its entire length.
ADV212BBCZRL-115 FeaturesEmbedded in the 121-BGA, CSPBGA package
Operating temperature of -40°C~85°C
ADV212BBCZRL-115 ApplicationsThere are a lot of Analog Devices Inc.
ADV212BBCZRL-115 CODECs Interface ICs applications.
Conveying
Cut-to-length
Filling
Food & beverage
Linear measurement
Material handling
Metal forming & fabrication
Mobile equipement
Motor feedback
Packaging
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 121-BGA, CSPBGA |
| Number of Pins | 121 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | Wavescale® |
| JESD-609 Code | e1 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 121 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Video, JPEG2000 |
| Terminal Finish | Tin/Silver/Copper (Sn96.5Ag3.0Cu0.5) |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | BALL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Base Part Number | ADV212 |
| Pin Count | 121 |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Number of Channels | 1 |
| Interface | Parallel |
| Max Supply Voltage | 3.465V |
| Min Supply Voltage | 3.135V |
| Nominal Supply Current | 380mA |
| Number of Bits | 32 |
| Voltage - Supply, Analog | 1.5V 3.3V |
| Voltage - Supply, Digital | 1.5V 3.3V |
| Resolution (Bits) | 16 b |
| Sigma Delta | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |