82V1054APFG OverviewSpace-saving reasons have led to it being packaged in a TQFP package. Signals are prevented from reflecting off the transmission line's terminations by using 64 terminations. 64-pin electronic devices are what it is. The board has 64 pins configured. Mounted on a PCB based on the technology of Surface Mount. Supply voltage should be maintained at 3.465V. Digital signals are converted from analog signals using 4 A/D converters. It is recommended that the minimum supply voltage be kept at 3.135V. This device operates on 3.3V volts as its supply voltage. The device is able to operate at 3.3V voltages. In order to maintain normal use, the operating temperature is set to 85°C. To maintain normal use, the operating temperature is set to -40°C.
82V1054APFG FeaturesEmbedded in the TQFP package
4 A/D converters
82V1054APFG ApplicationsThere are a lot of Integrated Device Technology (IDT)
82V1054APFG CODECs Interface ICs applications.
Converting
Conveying
Cut-to-length
Filling
Food & beverage
Linear measurement
Material handling
Metal forming & fabrication
Mobile equipement
Motor feedback
| Mount | Surface Mount |
| Package / Case | TQFP |
| Number of Pins | 64 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 64 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | MATTE TIN |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Pin Count | 64 |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Interface | Serial |
| Max Supply Voltage | 3.465V |
| Min Supply Voltage | 3.135V |
| Number of A/D Converters | 4 |
| Telecom IC Type | PCM CODEC |
| Filter | YES |
| Companding Law | A/MU-LAW |
| Length | 10mm |
| Height Seated (Max) | 1.6mm |
| Width | 10mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | RoHS Compliant |