ADV7171KS-REEL OverviewThis encoder is embedded inside a 44-QFP package.Packing the encoder in a Tape & Reel (TR) case is recommended to ensure that it is protected.I have mounted this motor encoder in the way of the Surface Mount axis.There are two types of Video Encoder types that can be identified.There is no problem with connecting the encoder in Set-Top Boxes, Video Players as it is suitable for it.In the optical encoder there are 44 terminations that are available.It is possible to apply an analog supply voltage by using 4.75V~5.25V.In total, the rotary encoders has 44 pins in total.Ideally, 3V should be higher than the required minimum supply voltage.There is a maximum supply voltage (Vsup) of a encoder motor where 3.6V is reached.This encoder is designed to operate under the operating temperature of 85°C, which is very important to keep in mind when using this encoder.This rotary encoder can also be used in order to establish IT CAN ALSO OPERATE AT 4.75V TO 5.25V SUPPLY when using it.A minimum operating temperature of -40°C is specified for the quadrature encode, which is its design temperature.
ADV7171KS-REEL FeaturesIn 44-QFP package
Mounting Type: Surface Mount
ADV7171KS-REEL ApplicationsThere are a lot of Rochester Electronics, LLC
ADV7171KS-REEL Encoders, Decoders, Converters applications.
Remote Status Monitoring
Lighting Control
Low-voltage operation
Extended temperature range
Low power consumption
UART Interfacing
Infrared Data Communications
Audio
Automotive
Broadband
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 44-QFP |
| Surface Mount | YES |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e0 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 44 |
| Type | Video Encoder |
| Terminal Finish | TIN LEAD |
| Applications | Set-Top Boxes, Video Players |
| Additional Feature | IT CAN ALSO OPERATE AT 4.75V TO 5.25V SUPPLY |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT APPLICABLE |
| Number of Functions | 1 |
| Terminal Pitch | 0.8mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT APPLICABLE |
| Pin Count | 44 |
| JESD-30 Code | S-PQFP-G44 |
| Qualification Status | COMMERCIAL |
| Operating Temperature (Max) | 85°C |
| Operating Temperature (Min) | -40°C |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.6V |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 3V |
| Voltage - Supply, Analog | 4.75V~5.25V |
| Video Standard | PAL; NTSC |
| Length | 10mm |
| Height Seated (Max) | 2.45mm |
| Width | 10mm |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |