TW9910-NA2-GR OverviewQFN package contains the encoder.By Surface Mount, it is mounted.There are 48 pins on this encoder.Supply voltage 3.3V is required to operate this converter.9 is the number of encoder bits.It is equipped with 2 A/D converters.
TW9910-NA2-GR FeaturesIn QFN package
48 pins
9 bits
2 A/D Converters
TW9910-NA2-GR ApplicationsThere are a lot of Intersil (Renesas Electronics America)
TW9910-NA2-GR Encoders, Decoders, Converters applications.
CCD digital camera supply
Door and Gate Openers
Remote Device Control
Car Alarms
Car Starters
Home Automation
Industrial Automation
Remote Status Monitoring
Lighting Control
Low-voltage operation
| Factory Lead Time | 5 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Package / Case | QFN |
| Number of Pins | 48 |
| Published | 2006 |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Number of Bits | 9 |
| Number of A/D Converters | 2 |
| Height | 700μm |
| Length | 7mm |
| Width | 7mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 48-QFN |
| Supplier Device Package | 48-QFN |
| Packaging | Tray |
| Published | 2015 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Type | NTSC/PAL Video Decoder |
| Applications | Portable Equipment |
| Base Part Number | TW9910 |
| Voltage - Supply, Analog | 1.8V 3.3V |
| Voltage - Supply, Digital | 1.8V 3.3V |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |