ADV7173KST OverviewIn the 48-LQFP package, the encoder is embedded.When packing the encoder, it is recommended to use a Tray case.There is a Surface Mount-axis mount for this motor encoder.Video Encoder is a classification for the type.Multimedia-connected encoders are suitable for it.The optical encoder is available with 48 terminations.4.75V~5.25V is responsible for applying the analog supply voltage.The rotary encoders has 48 pins in total.It is recommended that the minimum supply voltage be higher than 3V.At max supply voltage (Vsup), 3.6V is reached.It is important to keep in mind that this encoder should be used at temperatures up to 70°C.With this rotary encoder, IT CAN ALSO OPERATE WITH 5V SUPPLY can also be found.
ADV7173KST FeaturesIn 48-LQFP package
Mounting Type: Surface Mount
ADV7173KST ApplicationsThere are a lot of Rochester Electronics, LLC
ADV7173KST Encoders, Decoders, Converters applications.
Door and Gate Openers
Remote Device Control
Car Alarms
Car Starters
Home Automation
Industrial Automation
Remote Status Monitoring
Lighting Control
Low-voltage operation
Extended temperature range
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 48-LQFP |
| Surface Mount | YES |
| Packaging | Tray |
| JESD-609 Code | e0 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 48 |
| Type | Video Encoder |
| Terminal Finish | TIN LEAD |
| Applications | Multimedia |
| Additional Feature | IT CAN ALSO OPERATE WITH 5V SUPPLY |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 240 |
| Number of Functions | 1 |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Pin Count | 48 |
| JESD-30 Code | S-PQFP-G48 |
| Qualification Status | COMMERCIAL |
| Operating Temperature (Max) | 70°C |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.6V |
| Temperature Grade | COMMERCIAL |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 3V |
| Voltage - Supply, Analog | 4.75V~5.25V |
| Video Standard | PAL; NTSC |
| Length | 7mm |
| Height Seated (Max) | 1.6mm |
| Width | 7mm |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |