AD1892JR OverviewThere is an embedded encoder in the 28-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package that contains the encoder.If you are packing the encoder in a Tube case, it is recommended that you do so.Surface Mount directs this motor encoder to be mounted.It can be categorized as Sample Rate Converter type.The encoder in Players, Recorders is compatible with it.It is the 4.5V~5.5V digital power of the optical encoder that is applied to switching power supplies.The optical encoder is available with 28 terminations as an option.Total pins on the rotary encoders are 28.It is recommended that 4.5V exceeds the minimum voltage required for the supply.As soon as the maximum supply voltage (Vsup) of a encoder motor reaches 5.5V, the encoder motor is considered to be in operation.You should keep in mind that this encoder should be used under the operating temperature range of 85°C.quadrature encodes are designed to work at a minimum operating temperature of -40°C.
AD1892JR FeaturesIn 28-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package
Mounting Type: Surface Mount
AD1892JR ApplicationsThere are a lot of Rochester Electronics, LLC
AD1892JR Encoders, Decoders, Converters applications.
Home Automation
Industrial Automation
Remote Status Monitoring
Lighting Control
Low-voltage operation
Extended temperature range
Low power consumption
UART Interfacing
Infrared Data Communications
Audio
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 28-SOIC (0.295, 7.50mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Packaging | Tube |
| JESD-609 Code | e0 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 28 |
| Type | Sample Rate Converter |
| Terminal Finish | TIN LEAD |
| Applications | Players, Recorders |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 240 |
| Number of Functions | 1 |
| Terminal Pitch | 1.27mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Pin Count | 28 |
| JESD-30 Code | R-PDSO-G28 |
| Qualification Status | COMMERCIAL |
| Operating Temperature (Max) | 85°C |
| Operating Temperature (Min) | -40°C |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 5.5V |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 4.5V |
| Voltage - Supply, Digital | 4.5V~5.5V |
| Length | 17.9mm |
| Height Seated (Max) | 2.65mm |
| Width | 7.5mm |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |