ADV7179BCP OverviewAn embedded encoder is contained in a 40-VFQFN Exposed Pad, CSP package.The encoder is recommended to be packed in a Tray case.Mounted in Surface Mount's direction, this motor encoder is located at the bottom.Video Encoder is the type of the object.In this case, the encoder is connected in Digital Cameras, Mobile Phones, Portable Video.40 terminations are included in the optical encoder.By using 2.8V 3.3V, we can apply the analog supply voltage.There are 40 pins on the rotary encoders in total.The value of 3V should be greater than the minimum supply voltage.When the maximum voltage (Vsup) of the encoder motor is reached, 3.6V is reached.This encoder should be used at operating temperature 85°C.In order for the quadrature encode to function properly, it must be operated at a minimum temperature of -40°C.
ADV7179BCP FeaturesIn 40-VFQFN Exposed Pad, CSP package
Mounting Type: Surface Mount
ADV7179BCP ApplicationsThere are a lot of Rochester Electronics, LLC
ADV7179BCP Encoders, Decoders, Converters applications.
Car Starters
Home Automation
Industrial Automation
Remote Status Monitoring
Lighting Control
Low-voltage operation
Extended temperature range
Low power consumption
UART Interfacing
Infrared Data Communications
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 40-VFQFN Exposed Pad, CSP |
| Surface Mount | YES |
| Packaging | Tray |
| JESD-609 Code | e0 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 40 |
| Type | Video Encoder |
| Terminal Finish | TIN LEAD |
| Applications | Digital Cameras, Mobile Phones, Portable Video |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | NO LEAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 240 |
| Number of Functions | 1 |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Pin Count | 40 |
| JESD-30 Code | S-XQCC-N40 |
| Qualification Status | COMMERCIAL |
| Operating Temperature (Max) | 85°C |
| Operating Temperature (Min) | -40°C |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.6V |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 3V |
| Voltage - Supply, Analog | 2.8V 3.3V |
| Video Standard | PAL; NTSC |
| Length | 6mm |
| Height Seated (Max) | 1mm |
| Width | 6mm |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |