SN74HCS153QWBQBRQ1 OverviewIn the WQFN-16 package, the encoder is embedded.When packing the encoder, it is recommended to use a Cut Tape case.There is a Surface Mount-axis mount for this motor encoder.Data Selector/Multiplexer is a classification for the type.encoder magnetics should be packed in 16-WQFN (2.5x3.5) cases.
SN74HCS153QWBQBRQ1 FeaturesIn WQFN-16 package
Mounting Type: Surface Mount
SN74HCS153QWBQBRQ1 ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
SN74HCS153QWBQBRQ1 Encoders, Decoders, Converters applications.
Door and Gate Openers
Remote Device Control
Car Alarms
Car Starters
Home Automation
Industrial Automation
Remote Status Monitoring
Lighting Control
Low-voltage operation
Extended temperature range
| Package / Case | WQFN-16 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Supplier Device Package | 16-WQFN (2.5x3.5) |
| RoHS | Details |
| Mfr | Texas Instruments |
| Product Status | Active |
| Packaging | Cut Tape |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Type | Data Selector/Multiplexer |
| Voltage - Supply | 2V ~ 6V |
| Circuit | 2 x 4:1 |
| Current - Output High, Low | 7.8mA, 7.8mA |
| Voltage Supply Source | Single Supply |
| Independent Circuits | 2 |