ADV7179KCPZ-REEL OverviewIt is embedded in a 40-VFQFN Exposed Pad, CSP package so that it can be taken anywhere.Packing the encoder in a Tape & Reel (TR) case would be a good idea.The mounting of this motor encoder is in the way of Surface Mount.Video Encoder is a category that can be applied to the type.I think it would work well for the encoder which is connected to the Digital Cameras, Mobile Phones, Portable Video axis.There is a ADV7179 family motor encoder in this motor encoder that has been designed.Among the options available for the optical encoder are 40 terminations.This can be achieved by applying a voltage to the analog supply using 2.8V 3.3V.Including the pins on the rotary encoders, there are 40 total pins on the rotary encoders.By using Surface Mount, it is mounted on the wall.In this encoder, the pins have been arranged in a 40 pattern.By setting the maximum 70°C value, we ensure that the encoder reader is stable during operation.It is essential that this rotary encoder's minimum working temperature does not fall below 0°C°C.If 3V is greater than the minimum voltage, the supply should be able to provide power.A supply voltage of 3.6V is used in the operation of this converter.Encoders are made up of 10 bits in total.3 channels are totaled in this channel.This quadrature encoder is powered by 35mA, which is the supply current it uses to operate.
ADV7179KCPZ-REEL FeaturesIn 40-VFQFN Exposed Pad, CSP package
Mounting Type: Surface Mount
Base Part Number: ADV7179
40 pins
10 bits
3 channels
ADV7179KCPZ-REEL ApplicationsThere are a lot of Analog Devices Inc.
ADV7179KCPZ-REEL Encoders, Decoders, Converters applications.
Lighting Control
Low-voltage operation
Extended temperature range
Low power consumption
UART Interfacing
Infrared Data Communications
Audio
Automotive
Broadband
Digital Control
| Factory Lead Time | 14 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 40-VFQFN Exposed Pad, CSP |
| Number of Pins | 40 |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 40 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Video Encoder |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Applications | Digital Cameras, Mobile Phones, Portable Video |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | NO LEAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | ADV7179 |
| Pin Count | 40 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Supply Voltage | 3.6V |
| Temperature Grade | COMMERCIAL |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 3V |
| Number of Channels | 3 |
| Operating Supply Current | 35mA |
| Nominal Supply Current | 35mA |
| Number of Bits | 10 |
| Resolution | 1.25 B |
| Voltage - Supply, Analog | 2.8V 3.3V |
| Video Standard | PAL; NTSC |
| Length | 6mm |
| Height Seated (Max) | 1mm |
| Width | 6mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |