HSDL-7001-100 OverviewPackage HC-49/US contains the embedded encoder.Surface Mount-axis is mounted on this motor encoder.As a type, it falls under the MHz Crystal category.There is an electrical quadrature encode included in the SXTHM2 series.In order to achieve the best performance, its frequency should be set to 32 MHz.
HSDL-7001-100 FeaturesIn HC-49/US package
Mounting Type: Surface Mount
HSDL-7001-100 ApplicationsThere are a lot of Agilent
HSDL-7001-100 Encoders, Decoders, Converters applications.
Car Alarms
Car Starters
Home Automation
Industrial Automation
Remote Status Monitoring
Lighting Control
Low-voltage operation
Extended temperature range
Low power consumption
UART Interfacing
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | HC-49/US |
| Package | Bulk |
| Mfr | Suntsu Electronics, Inc. |
| Product Status | Active |
| Height - Seated (Max) | 0.177 (4.50mm) |
| Operating Temperature | -30°C ~ 85°C |
| Series | SXTHM2 |
| Size / Dimension | 0.524 L x 0.197 W (13.30mm x 5.00mm) |
| Type | MHz Crystal |
| Frequency | 32 MHz |
| Frequency Stability | ±50ppm |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 30 Ohms |
| Load Capacitance | 18pF |
| Operating Mode | Fundamental |
| Frequency Tolerance | ±25ppm |