ADV7181BST OverviewThere is an embedded encoder in the 64-LQFP package that contains the encoder.If you are packing the encoder in a Tray case, it is recommended that you do so.Surface Mount directs this motor encoder to be mounted.It can be categorized as Video Decoder type.The encoder in Recorders, Set-Top Boxes is compatible with it.It is the 1.65V~2V digital power of the optical encoder that is applied to switching power supplies.The optical encoder is available with 64 terminations as an option.3.15V~3.45V can be used to apply the analog supply voltage to the encoder.Total pins on the rotary encoders are 64.It is recommended that 3.15V exceeds the minimum voltage required for the supply.As soon as the maximum supply voltage (Vsup) of a encoder motor reaches 3.45V, the encoder motor is considered to be in operation.You should keep in mind that this encoder should be used under the operating temperature range of 85°C.This rotary encoder can also be used to discover IT ALSO REQUIRES 1.65V TO 2V SUPPLY.quadrature encodes are designed to work at a minimum operating temperature of -40°C.
ADV7181BST FeaturesIn 64-LQFP package
Mounting Type: Surface Mount
ADV7181BST ApplicationsThere are a lot of Rochester Electronics, LLC
ADV7181BST Encoders, Decoders, Converters applications.
Home Automation
Industrial Automation
Remote Status Monitoring
Lighting Control
Low-voltage operation
Extended temperature range
Low power consumption
UART Interfacing
Infrared Data Communications
Audio
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 64-LQFP |
| Surface Mount | YES |
| Packaging | Tray |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 64 |
| Type | Video Decoder |
| Terminal Finish | MATTE TIN |
| Applications | Recorders, Set-Top Boxes |
| Additional Feature | IT ALSO REQUIRES 1.65V TO 2V SUPPLY |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Pin Count | 64 |
| JESD-30 Code | S-PQFP-G64 |
| Qualification Status | COMMERCIAL |
| Operating Temperature (Max) | 85°C |
| Operating Temperature (Min) | -40°C |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.45V |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 3.15V |
| Voltage - Supply, Analog | 3.15V~3.45V |
| Voltage - Supply, Digital | 1.65V~2V |
| Length | 10mm |
| Height Seated (Max) | 1.6mm |
| Width | 10mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |