MC145027P OverviewThere is an embedded encoder in the 16-DIP (0.300, 7.62mm) package.In order to protect the encoder, you should pack it in a Tube case.Through Hole is used for mounting this motor encoder.In this case, the type is Encoder, Decoder.Remote Control-connected encoders can use it.The motor encoder belongs to the MC145027 family.The optical encoder uses the 4.5V~18V digital power for switching power supplies.By applying voltage to 4.5V~18V, the analog supply voltage can be applied.A 4000 series quadrature encode includes this electrical quadrature encode.
MC145027P FeaturesIn 16-DIP (0.300, 7.62mm) package
Mounting Type: Through Hole
Base Part Number: MC145027
MC145027P ApplicationsThere are a lot of NXP USA Inc.
MC145027P Encoders, Decoders, Converters applications.
Remote Device Control
Car Alarms
Car Starters
Home Automation
Industrial Automation
Remote Status Monitoring
Lighting Control
Low-voltage operation
Extended temperature range
Low power consumption
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 16-DIP (0.300, 7.62mm) |
| Packaging | Tube |
| Series | 4000 |
| Published | 1998 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Type | Encoder, Decoder |
| Applications | Remote Control |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Base Part Number | MC145027 |
| Voltage - Supply, Analog | 4.5V~18V |
| Voltage - Supply, Digital | 4.5V~18V |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |