ADV7194KSTZ OverviewAn embedded encoder is contained in a 80-LQFP package.The encoder is recommended to be packed in a Tray case.Mounted in Surface Mount's direction, this motor encoder is located at the bottom.Video Encoder is the type of the object.In this case, the encoder is connected in DVD, PC Video, Multimedia.motor encoder of the system is based on the ADV7194 family.In switching power supplies, the 3.3V~5V digital power of the optical encoder is applied to the circuit.80 terminations are included in the optical encoder.By using 3.3V~5V, we can apply the analog supply voltage.There are 80 pins on the rotary encoders in total.Surface Mount mounts the item on the wall.Encoders with 80 pins are available.This ensures that the encoder reader runs as smoothly as possible when the 70°C is set to the maximum.Ideally, this rotary encoder should not work at temperatures below 0°C.Encoders have a total of 10 bits in their design.As long as the supply voltage of 3.15V is less than the minimum, it can work.Across the converter, the maximum voltage that can be supplied is 3.6V.On the board of this rotary encoder there are 9999 A/D converters.The rotary encoder has a total of 6 channels.A rotary encoder such as this can also be used to establish IT ALSO REQUIRES 5V SUPPLY.In order to operate it, 120mA is used as the supply current.It is recommended that its frequency be set at 27MHz for optimum performance.
ADV7194KSTZ FeaturesIn 80-LQFP package
Mounting Type: Surface Mount
Base Part Number: ADV7194
80 pins
10 bits
9999 A/D Converters
6 channels
ADV7194KSTZ ApplicationsThere are a lot of Analog Devices Inc.
ADV7194KSTZ Encoders, Decoders, Converters applications.
Car Starters
Home Automation
Industrial Automation
Remote Status Monitoring
Lighting Control
Low-voltage operation
Extended temperature range
Low power consumption
UART Interfacing
Infrared Data Communications
| Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 5 days ago) |
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 80-LQFP |
| Number of Pins | 80 |
| Weight | 639.990485mg |
| Packaging | Tray |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 80 |
| Termination | SMD/SMT |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Video Encoder |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Applications | DVD, PC Video, Multimedia |
| Additional Feature | IT ALSO REQUIRES 5V SUPPLY |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Frequency | 27MHz |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | ADV7194 |
| Pin Count | 80 |
| Power Supplies | 3.3/5V |
| Temperature Grade | COMMERCIAL |
| Number of Channels | 6 |
| Interface | I2C |
| Max Supply Voltage | 3.6V |
| Min Supply Voltage | 3.15V |
| Operating Supply Current | 120mA |
| Nominal Supply Current | 120mA |
| Number of Bits | 10 |
| Resolution | 1.25 B |
| Voltage - Supply, Analog | 3.3V~5V |
| Voltage - Supply, Digital | 3.3V~5V |
| Number of A/D Converters | 9999 |
| Video Standard | PAL; NTSC |
| Height | 1.4mm |
| Length | 14mm |
| Width | 14mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |