TW9910-LA2-GR OverviewAn embedded encoder is contained in a 44-LQFP package.The encoder is recommended to be packed in a Tray case.Mounted in Surface Mount's direction, this motor encoder is located at the bottom.NTSC/PAL Video Decoder is the type of the object.In this case, the encoder is connected in Portable Equipment.motor encoder of the system is based on the TW9910 family.In switching power supplies, the 1.8V 3.3V digital power of the optical encoder is applied to the circuit.By using 1.8V 3.3V, we can apply the analog supply voltage.There is a recommendation to pack the encoder magnetic in a 44-LQFP case.
TW9910-LA2-GR FeaturesIn 44-LQFP package
Mounting Type: Surface Mount
Base Part Number: TW9910
TW9910-LA2-GR ApplicationsThere are a lot of Renesas Electronics America Inc.
TW9910-LA2-GR Encoders, Decoders, Converters applications.
Car Starters
Home Automation
Industrial Automation
Remote Status Monitoring
Lighting Control
Low-voltage operation
Extended temperature range
Low power consumption
UART Interfacing
Infrared Data Communications
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 44-LQFP |
| Supplier Device Package | 44-LQFP |
| Packaging | Tray |
| Published | 2015 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Type | NTSC/PAL Video Decoder |
| Applications | Portable Equipment |
| Base Part Number | TW9910 |
| Voltage - Supply, Analog | 1.8V 3.3V |
| Voltage - Supply, Digital | 1.8V 3.3V |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Factory Lead Time | 2 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Package / Case | LQFP |
| Number of Pins | 44 |
| Published | 2006 |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Number of Bits | 9 |
| Number of A/D Converters | 2 |
| Height | 1.45mm |
| Length | 7mm |
| Width | 7mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | RoHS Compliant |